Przejdź do treści

Koronawirus może infekować męskie narządy płciowe. Nowe ustalenia naukowców

Mężczyzna na rowerze
Koronawirus może infekować męskie narządy płciowe. Nowe ustalenia naukowców/ Pexels, fot. Vladislav Murashko
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Amerykańscy naukowcy odkryli, że koronawirus SARS-CoV-2 może infekować jądra. Obecnie badanie zostało przeprowadzone na zakażonych chomikach, jednak niesie ważne implikacje dla zdrowia mężczyzn.

Koronawirus SARS-CoV-2 a jądra

Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie wykazali, że koronawirus SARS-CoV-2 może zainfekować jądra. Jak zaznaczają, ich badania mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórzy chorzy na COVID-19 skarżą się na ból jąder lub wykazują spadek poziomu testosteronu podczas choroby. Badania wykazały również znaczną zmianę jąder na poziomie komórkowym.

– Biorąc pod uwagę skalę pandemii COVID-19, niezwykle ważne jest zbadanie, w jaki sposób ta choroba może wpływać na jądra oraz potencjalne konsekwencje dla nasilenia choroby, zdrowia reprodukcyjnego i transmisji seksualnej – powiedział dr Rafael Kroon Campos, kierownik badania prowadzonego w laboratorium dr Shannan Rossi z University of Texas Medical Branch (USA).

Zespół z Uniwersytetu w Teksasie od lat bada infekcję wirusem Zika w jądrach i zastanawiał się, czy SARS-CoV-2 może powodować podobną chorobę. Sprawdził to więc na chomikach, które są powszechnie używane jako ludzki model dla COVID-19, ponieważ rozwijają podobne objawy choroby.

Lek na tasiemca może pomóc w walce z koronawirusem

Wirus w jądrach u chomików

Naukowcy opublikowali swoje badania w czasopiśmie medycznym Microorganisms. Jak napisali, wykryli wirusa w jądrach wszystkich zarażonych chomików podczas pierwszego tygodnia badania. Wirus został także znaleziony w tkankach do miesiąca po zakażeniu. Sugeruje to, że narząd rozrodczy może służyć jako miejsce amplifikacji wirusa. Zdaniem naukowców może to wskazywać na zachowanie wirusa u osób z łagodnym przebiegiem COVID-19.

– Te odkrycia są pierwszym krokiem w zrozumieniu, w jaki sposób COVID-19 wpływa na męskie narządy płciowe i potencjalnie na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn – powiedziała Shannan Rossi, profesor nadzwyczajna na wydziałach patologii oraz mikrobiologii i immunologii.

Dodała również, że obecnie jej zespół pracuje nad uzyskaniem pełnego obrazu infekcji. Badania zostały przeprowadzone na modelach zwierzęcych, a wyniki muszą być również potwierdzone w badaniach na ludziach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.