2 min.
Koronawirus może przenosić się w dymie papierosowym – twierdzą specjaliści

Koronawirus może przenosić się w dymie papierosowym – twierdzą specjaliści/ Unsplash
Eksperci z Hiszpanii i Portugalii wzywają do unikania palenia w miejscach publicznych. “Wydychane przez palacza opary zawierają w sobie kropelki śliny, przez którą osoba wdychająca dym może się zakazić koronawirusem” – do takiego wniosku doszedł portugalski pulmonolog Antonio Morais.
Koronawirus a dym papierosowy
Palenie w miejscach publicznych może przyczyniać się do rozprzestrzeniania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 – uważają przedstawiciele hiszpańskiej organizacji ANEFP, zrzeszającej producentów leków. W związku z tym w opublikowanym przed kilkoma dniami komunikacie apelują oni do mieszkańców tego kraju i turystów o:
- noszenie maseczek ochronnych,
- zachowywanie dystansu,
- zaprzestanie palenia w przestrzeniach publicznych.
Odezwę popierają władze Portugalskiego Towarzystwa Pulmonologii (SPP). Jeden z czołowych portugalskich wirusologów Antonio Morais, szef Portugalskiego Towarzystwa Pulmonologii (SPP), zgadza się z opinią, że do zainfekowania wirusem SARS-CoV-2 może dojść drogą kropelkową poprzez patogeny zawarte w dymie papierosowym.
„Wydychane przez palacza opary zawierają w sobie kropelki śliny, przez którą osoba wdychająca dym może się zakazić koronawirusem” – mowi Morais.
Specjalista jest przekonany, że patogeny zawarte w dymie tytoniowym mogą roznosić się na odległość ponad dwóch metrów, czyli o pół metra dalej niż wynosi tzw. dystans społeczny w Portugalii. Z tego powodu, biorąc pod uwagę brak nakazu noszenia masek w miejscach publicznych w Portugalii, ekspert wzywa do zaniechania palenia w przestrzeniach uczęszczanych przez duże grupy ludzi, nawet jeśli mowa o lokalizacjach na świeżym powietrzu.
Koronawirus – sytuacja na Półwyspie Iberyjskim
Hiszpania wciąż jest jednym z krajów najsilniej dotkniętych pandemią koronawirusa w Europie. Do dziś odnotowana tam łącznie blisko 320 tys. przypadków zakażeń, ponad 28 tys. zmarło.
Alarmujące doniesienia o ponownym wzroście zachorowań na COVID-19 od kilkunastu dni napływają ze wschodniej Hiszpanii, ale kolejne ogniska zakażeń pojawiają się również w centralnej i północno-zachodniej części kraju, a także na wyspach. Poszczególne regiony zaczęły na nowo wprowadzać restrykcje, obecnie jedynie na Wyspach Kanaryjskich i Madrycie nie ma obowiązku noszenia masek.
Portugalia przez dłuższy czas była jednym z krajów, które w Europie najlepiej radziły sobie z epidemią. Jednak statystyki pogarszają się od początku lipca. Do tej pory w kraju odnotowano ponad 50 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło 1700 osób.
Polec artykuł znajomym
Zobacz także

„Koronawirus odebrał mi wszystkie siły” – mówi chora na Covid-19 Anna, 40-letnia pielęgniarka z Kalisza

„Aktualnie sytuacja we Włoszech jest lepsza niż w Polsce” – Anna Cykowska krytycznie o postawie Polaków wobec pandemii

Choroba Kawasakiego dotyka coraz więcej dzieci. Może mieć związek z koronawirusem i infekcją COVID-19
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023