Przejdź do treści

Koronawirus u dzieci – jakie są objawy i skala zachorowań? Odpowiada pediatra Anna Ratajczak

Koronawirus u dzieci
Koronawirus u dzieci. Pediatra Anna Ratajczak zebrała najważniejsze informacje na ten temat / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Nagietek lekarski - właściwości i zastosowanie w medycynie
Nagietek lekarski – właściwości i zastosowanie w medycynie
Ból sutków - kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?
Ból sutków – kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?
Maseczka - kobieta szyje na maszynie
„Maseczki. Proszę się częstować”. Akcja mieszkanki Otwocka podbiła internet
Kobiety w maseczkach - kronawirus
Powstanie aplikacja, która pomoże kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Pracuje nad nią Ministerstwo Cyfryzacji
młoda kobieta
„Seks nie powinien boleć! Chyba, że tego chcesz” – mówi Katarzyna Koczułap

Wirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, zaskoczył nas wszystkich. Również mamy, które boją się o zdrowie swoich dzieci. Nie ma co panikować, ale warto się zaopatrzyć w fachową wiedzę i sprawdzone informacje. Podaje je w najnowszym wpisie na Instagramie pediatra Anna Ratajczak, znana w mediach społecznościowych jako Insta Pediatra.

Co mówią statystyki?

Lekarka Anna Ratajczak, jest pediatrą, która dzieli się swoimi spostrzeżeniami nie tylko w gabinecie lekarskim, ale także na Instagramie. W swoim ostatnim wpisie postanowiła przedstawić w pigułce wszystkie najważniejsze informacje na temat koronawirusa u dzieci. Jak mówi, nie znalazła statystyk, które pokazują, ile w sumie dzieci zachorowało na COVID-19, więc przedstawia te pochodzące z Chin. Wynika z nich, że:

 • 2,4 proc. z potwierdzonych lub podejrzanych o zakażenie osób było poniżej 19. roku życia. Inne statystyki podają, że 0,9 proc. zachorowań dotyczyła dzieci poniżej 9. r.ż., a 1,2 proc. od 10.-19. rż. Częstość u chłopców i dziewczynek jest podobna.
 • Większość dzieci zaraziła się od chorych domowników.
 • W innym badaniu przeanalizowano grupę 366 dzieci, które przebywały w szpitalu z powodu objawów infekcji oddechowej: u  6,3 proc. stwierdzono grypę typu A, u 5,5 proc. typu B, natomiast SARS-CoV-2 u 1,6 proc. Dlatego można przypuszczać, że dzieci częściej chorują na grypę niż na koronawirusa.
kobieta w ciąży

Jakie są objawy koronawirusa u dzieci?

Pediatra Anna Ratajczak podkreśla, że objawy koronawirusa u dzieci to najczęściej typowe objawy infekcji oddechowej. Dzieli je na te ze strony układu oddechowego i układu pokarmowego.

Objawy, które dają nam znać o sobie poprzez układ oddechowy, to:

 • gorączka powyżej 39 st.
 • kaszel
 • przekrwienie błony śluzowej nosa i/lub katar
 • ból gardła

Objawy ze strony przewodu pokarmowego:

Łagodniej niż dorośli

Anna Ratajczak zaznacza, że dzieci przechodzą COVID-19 dużo łagodniej niż dorośli.

 • 4 proc. z nich przechodzi infekcję bezobjawowo
 • 52 proc. ma łagodne objawy
 • 39 proc. ma obajwy o umiarkowanym nasileniu
 • 6 proc. dzieci była w stanie ciężkim (u dorosłych było to 18,5 proc.)

Jak mówi pediatra, do tej pory nie ma wystarczających danych, by stwierdzić, czy dzieci z towarzyszącymi chorobami przewlekłymi są narażone na cięższy przebieg choroby.

Cynk pomaga w walce z koronawirusem? Eksperci ostrzegają!

Dlaczego dzieci chorują mniej i przechodzą infekcję łagodniej?

Póki co nie ma na to pytanie jasnej odpowiedzi. Pediatra Anna Ratajczak mówi, że prawdopodobnie sprawa jest bardziej złożona i zależy od wielu czynników. Przytacza kilka prawdopodobnych przyczyn, które mogą na to wpływać:

 • dzieci mają wyższe poziomy przeciwciał przeciwko wirusom (m.in dzięki szczepieniom)
 • dzieci mają mniej chorób przewlekłych niż dorośli
 • prawdopodobnie koronawirus przylega trudniej do komórek dzieci
 • dzieci są też mniej narażone na kontakt z wirusem

Do tej pory wirus nie został wykryty w mleku mamy, ale na ten moment nie ma jasnych dowodów, że faktycznie nie może się tam dostać. Zaleca się karmienie piersią z zachowaniem ostrożności” – dodaje pediatra.

Jedzenie na wynos / istock

Co zrobić, kiedy coś nas niepokoi?

Służby sanitarne zalecają, by każda osoba, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywała w rejonie występowania zakażenia lub miała do czynienia z kimś, kto tam przebywał i obserwuje u siebie podane powyżej objawy, powinna trafić do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Nie wolno zgłaszać się do lekarza rodzinnego, ani tym bardziej do szpitalnego oddziału ratunkowego! Jakiś czas temu jeden z pacjentów przyczynił się w ten sposób do zamknięcia SOR-u w jednym z tarnowskich szpitali.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię NFZ – pod numerem 800 190 590 przez całą dobę można się dowiedzieć, co robić w przypadku podejrzenia koronawirusa.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Kochani, Postarałam się zebrać wszystkie informacje na temat koronawirusa u dzieci jakie udało mi się znaleźć (pochodzą one z artykułów medycznych- m.in New England Journal of Medicine). Nie znalazłam statystyki, w której dokładnie policzono ile dotychczas zachorowało wszystkich dzieci, więc skorzystałam ze chińskich statystyk. ➡️ 2,4 % z potwierdzonych lub podejrzanych o zakażenie osób było poniżej 19 roku życia. Inne statystyki podają, że 0,9% zachorowań dotyczyła dzieci poniżej 9 r.ż., a 1,2 % od 10-19 rż. Częstość u chłopców i dziewczynek jest podobna. ➡️większość dzieci zaraziła się od chorych domowników ➡️W innym badaniu przeanalizowano grupę 366 dzieci, które przebywały w szpitalu z powodu objawów infekcji oddechowej: u 6,3% stwierdzono grypę typu A, u 5,5 % typu B, natomiast SARS-CoV-2 ( koronawirus) u 1,6 %. Dlatego można przypuszczać, że dzieci częściej chorują na grypę, niż koronawirusa‼ ➡️Objawy infekcji u dzieci to najczęściej typowe objawy infekcji oddechowej. ➡️Objawy ze strony układu ✅oddechowego: ✅gorączka powyżej 39 C ✅kaszel ✅przekrwienie błony śluzowej nosa i lub katar ✅ból gardła ➡️Objawy ze strony przewodu pokarmowego: ✅ ból brzucha ✅biegunka ✅ wymioty ✅nudności ‼Dzieci przechodzą infekcję dużo łagodniej, iż dorośli:‼ 🙍‍♀️4% – bezobjawowo 🙍‍♂️51% – ma łagodne 🙋‍♂️39% – ma obajwy o umiarkowanym nasileniu 🙋‍♀️6 %- była w stanie ciężkim ( u dorosłych było to 18,5%) ➡️ Do tej pory nie ma wystarczających danych by stwierdzić czy dzieci z towarzyszącymi chorobami przewlekłymi są narażone na cięższy przebieg choroby. ❓Dlaczego dzieci chorują mniej i przechodzą infekcję łagodniej? Póki co nie ma na to pytanie jasnej odpowiedzi. Prawdopodobnie sprawa jest bardziej złożona: ➡️dzieci mają wyższe poziomy przeciwciał przeciwko wirusom ( m.in dzięki szczepieniom) ➡️mają mniej chorób przewlekłych, niż dorośli ➡️prawdopodobnie koronawirus przylega trudniej do komórek dzieci ➡️są też mniej narażone na kontakt z wirusem Do tej pory wirus nie został wykryty w mleku mamy, ale na ten moment nie ma jasnych dowodów, że faktycznie nie może się tam dostać. Zaleca się karmienie piersią z zachowaniem ostrożności. #COVID #dzieci #lekarka #pediatra

Post udostępniony przez Anna Ratajczak 👩‍⚕️ (@insta_pediatra)

Bibliografia:

New England Journal of Medicine

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta rozmawia przez telefon - teleporada

Powstał poradnik dla pacjentów, którzy korzystają z telemedycyny. Sprawdź, o czym warto pamiętać

kobieta z rozwianymi właosami

Jak się powstrzymać przed dotykaniem twarzy? Eksperci podpowiadają skuteczne sposoby

Ratownicy medyczni - koronawirus

GIS: 461 osób personelu medycznego jest zakażonych koronawirusem. „To problem systemowy” – komentuje dr Paweł Grzesiowski

Maseczka ochronna - koronawirus

Nosisz maseczkę ochronną? Lek. Małgorzata Ponikowska wyjaśnia, o czy trzeba pamiętać, żeby była skuteczna

Farmaceutka w aptece - koronawirus

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło reglamentację leków Arechin i Plaquenil. Mają trafić przede wszystkich do szpitali z chorymi na COVID-19

Okładki magazynu Grazia UK z pielęgniarkami

Brytyjski magazyn „Grazia” zastąpił gwiazdy na okładce bohaterkami, które walczą z pandemią koronawirusa

Lek. Dorota Kotowska / http://kotowskamedycyna.pl/

„U coraz większej liczby pacjentów, zwłaszcza młodych, pierwszym objawem koronawirusa są zaburzenia węchu i smaku”. Czym jest anosmia?

śpiący noworodek

Kobieta z koronawirusem urodziła zdrową dziewczynkę! Wszystko, co musisz wiedzieć o „porodach covidowskich”

Dr Stefan W. Czarniecki

Dr Stefan Czarniecki: Zastanawialiście się, kto stoi na straży porządku w każdym szpitalu? Cisi bohaterowie walki z epidemią

Anna Mucha

Anna Mucha: dziękujemy bohaterom, którzy narażają swoje zdrowie i życie, żeby to wszystko jeszcze mogło jakoś funkcjonować

niebieskie tabletki

Leki „off-label”. Dlaczego są niezastąpione w walce z koronawirusem?

dziewczynka

Dzieci też siedzą w domu. Czy w związku z pandemią koronawirusa powinny dostawać zwiększoną dawkę witaminy D?

Wirus

Lekarz Dawid Ciemięga o koronawirusie: Wirusy nie są żywe, więc dlaczego coś, co jest martwe, sparaliżowało cały świat?

Człowiek w masce siedzi na kanapie, na stole ma rolki papieru toaletowego

Koronawirus. WHO obala najpopularniejsze mity, które krążą wokół SARS-CoV-2

Choroby serca a koronawirus / freepik

„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?

kobieta w masce ochronnej

Koronawirus – ostatnie starcie? Francuski lekarz twierdzi, że ma skuteczny lek na COVID-19

Przechodnie - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Rząd nakłada na nas nowe ograniczenia: 2 metry dystansu, zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz hotele

AZS a koronawirus / freepik

Koronawirus jest szczególnie groźny dla pacjentów z AZS ze współistniejącą astmą. Tu wiek pacjenta nie ma żadnego znaczenia

Zakupy - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia radzi, jak bezpiecznie robić zakupy

Porodówka

„Położne dla Ciebie” – w czasie pandemii specjalistki chcą otoczyć szczególną opieką przyszłe i świeżo upieczone mamy

lekarka w masce ochronnej

Personel medyczny powinien mieć pierwszeństwo. Internauci propagują ideę #MedykBezKolejki

Kobieta w masce ochronnej

Co czwarta osoba zakażona koronawirusem w Polsce ma mniej niż 30 lat – podał GIS

Kierowca karetki w pandemii koronawirusa

Covidetki. Lekarz ze Śląska ma świetny pomysł na walkę z koronawirusem

Tomek Rożek / archiwum prywatne

„To jest model matematyczny, nie informacja z przyszłości”. Tomasz Rożek o możliwościach przewidzenia, kiedy skończy się epidemia koronawirusa

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta wycierająca nos

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości