3 min.
Koronawirus u zaszczepionych zatrzymuje się tylko kilka dni w… nosie! Nowe ustalenia włoskich naukowców

Koronawirus u zaszczepionych zatrzymuje się tylko kilka dni w... nosie! / Zdjęcie: Pexels
U osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 koronawirus zatrzyma się w razie zakażenia tylko kilka dni w nosie i nosogardzieli – informują włoscy badacze. Ich zdaniem, wśród zaszczepionych ryzyko ciężkich objawów występuje bardzo rzadko.
Spis treści
„Ok. 12 proc. zaszczepionych osób może zostać zarażonych”
Włoski dziennik „Corriere della Sera” we wtorek opublikował artykuł o nowych ustaleniach włoskich badaczy na temat transmisji koronawirusa przez osoby zaszczepione. Gazeta powołuje się między innymi na słowa koordynatora doradczego komitetu techniczno-naukowego, prof. Franco Locatellego. „Ograniczony procent osób w pełni uodpornionych może się zakazić, niemal zawsze bez rozwoju choroby i zarażania” – stwierdził prof. Locatelli. „Około 12 proc. zaszczepionych osób może zostać zarażonych, ale choroba nie rozwinie się” – doprecyzował. Jak zaznaczył, istotne jest ustalenie, jaki jest tzw. ładunek wirusa w drogach oddechowych osób zaszczepionych i zainfekowanych, a to wymaga dalszych badań.
Teoria prof. Locatellego stoi w opozycji do najnowszych ustaleń ekspertów z USA, którzy poinformowali, że osoby zaszczepione, zakażone wariantem Delta mogą przenosić wirusa, a jego ładunek jest prawdopodobnie taki sam – niezależnie od tego czy jest się zaszczepionym, czy nie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Naukowcy: koronawirus zatrzymuje się w nosie
W Szpitalu Dzieciątka Jezus w Rzymie trwają obecnie badania dotyczące rzadkich przypadków koronawirusa u osób w pełni zaszczepionych. Ustalono tam, że spośród 2900 osób po dwóch dawkach szczepionki zainfekowało się 40, czyli 1,5 proc.
„Obserwujemy, że u tych osób obecność wirusa ograniczona jest do nosa i nosogardzieli, podczas gdy ich płuca są od niego wolne. To dlatego, że po szczepieniu płuca mają już system obrony przeciwko Sars-CoV-2, podczas gdy nos nie” – wyjaśnił Carlo Federico Perno, szef oddziału mikrobiologii i wirusologii w rzymskim szpitalu.
Jak dodał włoski badacz, „reakcja odpornościowa u ludzi zaszczepionych jest błyskawiczna także, jeśli chodzi o nos”. „W krótkim czasie nadchodzi obrona i w ciągu dwóch, trzech dni jest w stanie obniżyć ładunek wirusa i na koniec go wyeliminować” – wyjaśnił.
„Zaszczepieni szybciej uzyskują negatywny wynik”
Z badań włoskich naukowców wynika, że osoba zaszczepiona może się zarazić i mieć wysoki ładunek wirusa podobnie jak osoba, która nie przyjęła preparatu. Różnica polega jednak na tym, że u osoby niezaszczepionej infekcja może się rozwinąć, chory może zakażać przez wiele dni, a zakażenie może mieć ciężki przebieg. Natomiast osoba zaszczepiona może zarażać ewentualnie tylko w krótkim czasie od jednego do trzech dni, a ryzyko ciężkich objawów występuje bardzo rzadko.
„Zaszczepieni szybciej uzyskują negatywny wynik testu niż niezaszczepieni” – poinformował specjalista chorób zakaźnych Massimo Andreoni z Polikliniki Tor Vergata w Rzymie.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023