Przejdź do treści

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia apeluje, żeby czyścić telefon komórkowy – jest źródłem wielu zarazków

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia apeluje, żeby czyścić telefon komórkowy – jest źródłem wielu zarazków / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Polsce już 11 osób jest zarażonych koronawirusem. Teraz powinnyśmy być szczególnie wyczulone na to, żeby dbać o higienę. Ministerstwo Zdrowia zwróciło uwagę na Twitterze na to, żeby regularnie dezynfekować telefon komórkowy. To jeden z przedmiotów, na których gromadzi się najwięcej zarazków. 

Telefon komórkowy źródłem wielu zarazków

Telefon komórkowy to rzecz, którą przez większość czasu trzymasz w ręce. Masz go przy sobie niemal wszędzie – w biurze, toaletach publicznych, w komunikacji miejskiej. W tych wszystkich miejscach gromadzą się bakterie, które przenosimy na smartfona. Niestety specyfika tego urządzenia sprawia, że często znajduje się blisko uszu, nosa, ust. To może być szkodliwe dla zdrowia.

Teraz, gdy w Polsce pojawiają się kolejne przypadki zakażenia koronawirusem, szczególnie ważne jest, żeby dbać o higienę. Między innymi poprzez zwracanie szczególnej uwagi na to, gdzie kładziemy telefon, i czyszczenie go. Zaapelowało o to Ministerstwo Zdrowia.

„Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy, np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym. Nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków” – napisało na Twitterze.

Kobieta leży na łóżku i karmi dziecko piersią

Koronawirus w Polsce

W Polsce 168 osób zostało hospitalizowanych, 932 poddanych kwarantannie domowej, a 7122 objęto nadzorem sanepidu. Główny Inspektor Sanitarny polecił odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 uczestników odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach.

W niedzielę wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że stwierdzono trzy nowe przypadki zachorowania na koronawirusa. Wyniki dotyczą kobiety z województwa śląskiego i mężczyzn z dolnośląskiego oraz mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie.

Pierwszy przypadek koronawirusa ogłoszono w środę. Dotyczył pacjenta z woj. lubuskiego, który przyjechał do Polski autokarem z Niemiec. Kolejne cztery przypadki zarażenia odnotowano w piątek: u pacjenta w woj. warmińsko-mazurskim, u dwóch osób w woj. zachodniopomorskim i jednej w woj. dolnośląskim. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o drugim zachorowaniu w woj. warmińsko-mazurskim. W niedzielę po południu z kolei podało, że potwierdzono je u mężczyzny z woj. śląskiego i kobiety z woj. mazowieckiego.

W sumie zakażenie potwierdzono u 11 osób.

Wuhan objete kwarantanną przez epidemię koronawirusa

Objawy zarażenia koronawirusem

Wiele osób nie zdaje sobie więc sprawy, że przeszło zakażenie koronawirusem. Osoby zdrowieją bez specjalistycznej pomocy medycznej. Jak podaje Polska Akademia Nauk, ciężki przebieg choroby w przypadku koronawirusa SARS-Cov-2 występuje u ok. 20 proc. zakażonych.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni.

Najczęściej występujące objawy to:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszności,
  • trudności w oddychaniu.

W przypadku ciężkiego przebiegu choroby występuje zapalenie płuc, a także może pojawić się zespół ostrej niewydolności oddechowej i niewydolność wielonarządowa.

Koronawirus – szczepienie przeciwko grypie pomoże się przed nim uchronić?/iStock

Koronawirus – co zrobić, kiedy coś nas niepokoi?

Służby sanitarne zalecają, by każda osoba, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywała w rejonie występowania zakażenia lub miała do czynienia z kimś, kto tam przebywał i obserwuje u siebie podane powyżej objawy, powinna trafić do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Nie wolno zgłaszać się do lekarza rodzinnego, ani tym bardziej do szpitalnego oddziału ratunkowego!

Przypominamy: Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.