1 min.
Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17. przypadku zarażenia wirusem

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17. przypadku zarażenia wirusem / iStock
Ministerstwo Zdrowia przekazało na Twitterze, że potwierdzono kolejny, 17. już przypadek zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Dotyczy pacjentki z woj. wielkopolskiego. Kobieta jest w stanie ciężkim.
Spis treści
Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Mapa
Wykres
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Dolnośląskie7 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Kujawsko-pomorskie9 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Lubelskie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Lubuskie2 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Łódzkie12 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Małopolskie19 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Mazowieckie7 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Opolskie2 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Podkarpackie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Podlaskie1 zgon
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Pomorskie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Śląskie24 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Świętokrzyskie10 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Warmińsko-mazurskie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Wielkopolskie5 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Zachodniopomorskie1 zgon
(dane z 01.06.2021)
Zobacz statystyki
Nowy przypadek zarażenia koronawirusem
„Mamy nowy przypadek zakażenia koronawirusem, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z woj. wielkopolskiego, która przebywa w szpitalu w Poznaniu” – poinformowało w poniedziałek popołudniu na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.
Kobieta trafiła do szpitala w niedzielę wieczorem. Rzecznik poznańskiego szpitala Stanisław Rusek przekazał w rozmowie z Onetem, że jej stan jest ciężki.
– Pacjentka ma ostrą niewydolność oddechową i objawy ciężkiego zapalenia płuc. Jest podłączona do respiratora i wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej. Czyli najwyższy stan powagi – powiedział.
Prof. Magdalena Figlerowicz, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii w Poznaniu, przekazała na konferencji, że kobieta przy przyjęciu nie spełniała kryteriów epidemiologicznych. „Nie była za granicą ani nie miała kontaktu z osobą, która miałaby podejrzenie lub rozpoznane zakażenie chorobą COVID-19” – podkreśliła.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Koronawirus w Polsce
Jak poinformowała w poniedziałek Urszula Małecka, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, stan 73-letniego mężczyzny hospitalizowanego w tym szpitalu pogorszył się i jest określany jako ciężki. Ma problemy z oddychaniem i stwierdzono u niego zapalenie płuc. Znajduje się na oddziale intensywnej terapii.
Z kolei stan 74-letniej kobiety, o której zarażeniu dowiedzieliśmy się na poniedziałkowej konferencji ministra zdrowia, jest poważny, ale nie ciężki.
Pierwszy przypadek koronawirusa ogłoszono w środę 4 marca. Dotyczył pacjenta z woj. lubuskiego, który przyjechał do Polski autokarem z Niemiec. Kolejne cztery przypadki zarażenia odnotowano 6 marca: u pacjenta w woj. warmińsko-mazurskim, u dwóch osób w woj. zachodniopomorskim i jednej w woj. dolnośląskim.
7 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o drugim zachorowaniu w woj. warmińsko-mazurskim.
8 marca po południu z kolei podało, że potwierdzono je u mężczyzny z woj. śląskiego i kobiety z woj. mazowieckiego. Natomiast wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że stwierdzono trzy nowe przypadki – dotyczą kobiety z województwa śląskiego i mężczyzn z dolnośląskiego oraz mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie.
9 marca w południe Ministerstwo Zdrowia podało, że zarażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych pacjentów: jednego w woj. małopolskim, trzech w woj. śląskim i jednego w woj. dolnośląskim.
Minister zdrowia apeluje o przestrzeganie kwarantanny
W Polsce 467 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 1014 osób objęto kwarantanną, a 7110 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym – podsumowało po południu Ministerstwo Zdrowia. Główny Inspektor Sanitarny polecił odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 uczestników odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach.
– Cyfry rosną. Oczekujemy, że w Polsce przyrost będzie bardzo szybki. To wynika z działania wirusa. Z tego, że rozprzestrzenia się on wśród pacjentów. We wszystkich krajach wzrost był bardzo gwałtowny w pierwszych dniach – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski na zwołanej w poniedziałek w południe konferencji prasowej.
Dodał, że ważne jest, aby osoby objęte kwarantanną nie wychodziły z domu. – Nie możemy wyjść na spacer, do sklepu, czy po bułki. To jest zakazane. W sytuacjach poważnych jest to odpowiedzialność karna – przestrzegł minister.
– Mamy ponad tysiąc osób, które mają specjalizację zakaźną. Miejsca w szpitalach mamy monitorowane, są miejsca do przyjęcia nowych osób z koronawirusem. Mamy plany zwiększenia liczby łóżek – uspokajał.
Zapowiedział również, że połączone senackie komisje: ustawodawcza i zdrowia zdecydują w środę o podjęciu inicjatywy ws. nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych.
Objawy zarażenia koronawirusem
Wiele osób nie zdaje sobie więc sprawy, że przeszło zakażenie koronawirusem. Osoby zdrowieją bez specjalistycznej pomocy medycznej. Jak podaje Polska Akademia Nauk, ciężki przebieg choroby w przypadku koronawirusa SARS-Cov-2 występuje u ok. 20 proc. zakażonych.
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni.
Najczęściej występujące objawy to:
- gorączka,
- kaszel,
- duszności,
- trudności w oddychaniu.
W przypadku ciężkiego przebiegu choroby występuje zapalenie płuc, a także może pojawić się zespół ostrej niewydolności oddechowej i niewydolność wielonarządowa.
Koronawirus – co zrobić, kiedy coś nas niepokoi?
Służby sanitarne zalecają, by każda osoba, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywała w rejonie występowania zakażenia lub miała do czynienia z kimś, kto tam przebywał i obserwuje u siebie podane powyżej objawy, powinna trafić do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Nie wolno zgłaszać się do lekarza rodzinnego, ani tym bardziej do szpitalnego oddziału ratunkowego!
Przypominamy: Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
ℹ️Mamy nowy przypadek zakażenia #koronawirus, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z woj. wielkopolskiego, która przebywa w szpitalu w Poznaniu. W sumie mamy 17 potwierdzonych przypadków.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 9, 2020
Zobacz także

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne

„Koronawirus nie sprawi, że przestaniemy sobie podawać ręce” – przekonuje Joanna Zawanowska, psycholożka i psychoterapeutka

Apel o szczepienia na grypę w czasie pandemii: „To tak jak gdybyśmy zamknęli mieszkanie, ale klucz zostawili w zamku”
Przekaż informację znajomym!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023