Przejdź do treści

Koronawirus w Polsce? Ministerstwo Zdrowia uspokaja: żadna z badanych przez PZH próbek nie jest pozytywna

Koronawirus - lotnisko / gettyimages
Koronawirus - lotnisko / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Żadna z badanych w piątek przez Państwowy Zakład Higieny próbek nie jest pozytywna – przekazał w sobotę Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. W Polsce nadal nie potwierdzono przypadku zarażenia koronawirusem. 

Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz statystyki

Koronawirus w Polsce – mapa i aktualności

Koronawirus w Polsce – najnowsze doniesienia

W Polsce wciąż nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia koronawirusem.  Mówił o tym na piątkowej konferencji prasowej Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.

I dodał, że jeśli tylko pojawi się sygnał, że jest w Polsce koronawirus, zostanie to jak najszybciej przekazane premierowi i wszystkim innym za pośrednictwem mediów.

Mamy najnowsze informacje.

– Żadna z badanych w piątek przez Państwowy Zakład Higieny próbek nie jest pozytywna. Nadal więc nie mamy w Polsce potwierdzonego zarażenia koronawirusem – przekazał w sobotę PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Koronawirusy / gettyimages

Koronawirus – aktualne dane

Jak podał w oficjalnym komunikacie 28 lutego 2020 r. Główny Inspektorat Sanitarny, łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r. odnotowano 83 365 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 857 zgonów (3,4 proc.).

Według stanu na 28 lutego 2020 r. zgłoszono 2 857 zgonów: z Chin (2 788), Hongkongu (2), Iranu (26), Korei Południowej (13), Włoch (17), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (4), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (3) i Francji (2).

Koronawirusy – czyli co?

Koronawirusy są jednym z gatunków wirusów należących do podrodziny Coronavirinae z rodziny Coronaviridae w rzędzie Nidovirales. Wyróżnia się cztery rodzaje koronawirusów: alfa, beta, delta oraz gamma. Przenoszą je ptaki lub ssaki. Zwierzęta jednak nie tylko zarażają, ale też chorują. Najczęściej umierają na: zakaźne zapalenie oskrzeli u ptaków, zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów czy epidemiczną biegunkę u świń.

Skąd wzięła się nazwa „koronawirus”? „Corona” wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza koronę, wieniec. Osłonki tych wirusów w mikroskopii elektronowej wydają się właśnie „ukoronowane” pierścieniem małych struktur.

Ludzkie koronawirusy

Koronawirusy atakują też ludzi. Obecnie znanych jest siedem gatunków koronawirusów, które wywołują infekcję u człowieka. Nie wszystkie są jednak śmiertelnie groźne. Uważa się bowiem, że to właśnie one są przyczyną nawet kilkunastu procent wszystkich przeziębień. Wiele osób nie zdaje sobie więc sprawy, że przeszło zakażenie tym wirusem. Osoby zdrowieją bez specjalistycznej pomocy medycznej.

Są jednak i takie koronawirusy, które są odpowiedzialne za SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej) oraz MERS (bliskowschodni zespół oddechowy). W obu tych przypadkach śmiertelność jest znacząca.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.