4 min.
Koronawirus w Polsce. Rzecznik Praw Pacjenta uruchomił infolinię dla pacjentów onkologicznych

Koronawirus w Polsce. Została uruchomiona infolinia dla pacjentów onkologicznych / iStock
Pacjenci onkologiczni to osoby szczególnie narażone na zarażenie koronawirusem ze względu na osłabioną odporność. Właśnie została uruchomiona specjalna infolinia, dzięki której mogą oni poznać odpowiedzi na nurtujące pytania i rozwiać wątpliwości związane ze swoimi prawami w dobie zmian związanych z epidemią wirusa SARS-CoV-2 w Polsc. „Mamy nadzieję, że nasze wsparcie będzie wartością dodaną dla pacjentów” – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Spis treści
Infolinia dla pacjentów onkologicznych
Pacjenci onkologiczni, którzy potrzebują pomocy w kwestiach związanych z koronawirusem, mogą skorzystać z Telefonicznej Informacji Pacjenta. Wystarczy zadzwonić pod numer: 800 190 590, prefiks 2. Infolinia działa od godz. 8 do 18. Infolinia jest bezpłatna.
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podkreśla, że to wyjście naprzeciw oczekiwaniom organizacji pacjentów onkologicznych i przedstawicieli ich środowisk.
„Specjalnie wyznaczeni pracownicy będą weryfikować sygnały od państwa i w wybranych przypadkach podejmować interwencje. Mamy nadzieję, że nasze wsparcie będzie wartością dodaną dla pacjentów” – pisze na Twitterze Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Nowe zalecenia w związku z epidemią
W związku z epidemią koronawirusa w kraju Polskie Towarzystwo Onkologiczne niedawno zapelowało do pacjentów, żeby stosowali się do wszystkich zaleceń umieszczonych na terenie przychodni. Dodało, że informacje o zmianach w organizacji pracy centrów onkologii można sprawdzić na stronach internetowych placówek.
PTO podało kilka zasad, których powinni przestrzegać pacjenci i ich rodzinny, żeby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem SARS-CoV-2:
- Jeśli pacjent ma zaplanowaną wizytę u onkologa w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, należy telefonicznie ją potwierdzić. Stawmy się na wyznaczoną godzinę. Nie ma potrzeby przychodzić wcześniej i narażać się na ryzyko infekcji.
- Pamiętajmy, aby przed wyjściem z domu zmierzyć sobie temperaturę. Jeśli wynik pomiaru będzie równy 38 stopni Celsjusza lub wyższy, występują objawy, takie jak: kaszel, duszność oraz pacjent znajduje się w grupie ryzyka (pobyt w okresie ostatnich 14 dni w rejonie aktywnej transmisji koronawirusa SARS CoV-2 lub wystąpił kontakt z osobą zakażoną) – pacjent nie powinien przychodzić do centrum onkologii, aby nie zagrażać innym pacjentom.
- Do szpitala, jeśli to możliwe, pacjent powinien przyjechać sam. W innym przypadku należy ograniczyć liczbę osób towarzyszących i opiekunów do jednej. Osoba towarzysząca musi być zdrowa.
Zakaz odwiedzin pacjentów hospitalizowanych
Jak podkreśliło Polskie Towarzystwo Onkologiczne, że oprócz stosowania się do ogólnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia odnośnie postępowania w przypadku zagrożenia epidemicznego, pacjenci onkologiczni powinni zachować jeszcze większą ostrożność. To osoby szczególnie narażone na zakażenie wirusem, dlatego tak ważne jest, żeby otoczyć je teraz wyjątkową opieką i ochroną.
„Szpitale wprowadziły całkowity zakaz odwiedzin pacjentów onkologicznych. Obowiązuje do odwołania. Pacjenci hospitalizowani mają bezwzględny zakaz opuszczania szpitali, gdyż przebywając poza szpitalem mogą zarazić się wirusem. Dotyczy to również spotkań z rodziną” – przekazało w komunikacie Polskie Towarzystwo Onkologiczne.
Są jednak odstępstwa od tej zasady. Rzecznik Praw Pacjenta poinformował na swojej stronie, że w wyjątkowych sytuacjach np. w ostatnich chwilach życia pacjenta, kierownik szpitala może wyrazić indywidualną zgodę na obecność rodziny. Warunkiem koniecznym jest brak cech infekcji.
Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Mapa
Wykres
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Dolnośląskie7 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Kujawsko-pomorskie9 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Lubelskie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Lubuskie2 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Łódzkie12 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Małopolskie19 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Mazowieckie7 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Opolskie2 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Podkarpackie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Podlaskie1 zgon
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Pomorskie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Śląskie24 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Świętokrzyskie10 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Warmińsko-mazurskie3 zgony
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Wielkopolskie5 zgonów
(dane z 01.06.2021)
-
Liczba wykrytych zakażeń:
Zachodniopomorskie1 zgon
(dane z 01.06.2021)
Łączna liczba zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2 w Polsce
2872868
Liczba wyleczonych pacjentów
2640672
Liczba osób hospitalizowanych z COVID-19
4697
Liczba osób objętych kwarantanną
71529
Przypadki śmiertelne
73856
Mapa koronawirusa w Polsce
Do tej pory liczba zarażonych w Polsce urosła do 1085. Wystąpiło też 14 przypadków śmiertelnych. 1615 osób jest hospitalizowanych, 70528 objęto kwarantanną, a 56930 objęto nadzorem epidemiologicznym. Mapa zarażeń powyżej pokazuje wszystkie przypadki zachorowań. Na powyższej mapie zarażeń COVID-19 widzimy dane z podziałem na województwa. Obecnie największa liczba zarażonych koronawirusem występuje w województwie mazowieckim.
Mapę aktualizujemy na bieżąco. Mapa zachorowań na Koronawirus w Polsce aktualizowana jest w oparciu o dane Ministerstwa Zdrowia.
Koronawirus – objawy
Koronawirus przypomina grypę a jego najgroźniejszym powikłaniem jest zapalenie płuc. Koronawirus, odzwierzęcy wirus ze środkowych Chin, zabił już prawie 8 tys. osób i rozprzestrzenia się po całym świecie. Co piąty przypadek COVID-19, choroby wywołanej koronawirusem SARS-Cov-2, przebiega z zagrożeniem życia, szczególnie u osób starszych i osłabionych po operacjach. Bardziej odporni są ludzie młodsi, jak dotąd nie stwierdzono ciężkiego przypadku zachorowania wśród dzieci i młodzieży. Powyżej prezentujemy mapę zachorowań w Polsce, widać jak wygląda sytuacja w poszczególnych województwach.
U zarażonych koronawirusem występowała gorączka, suchy kaszel, ból kości i mięśni a także duszności i ogólne zmęczenie. RTG płuc wykazywał u nich objawy wirusowego zapalenia płuc z wysiękiem. Objawy pojawiały się od 2 do 14 dni od zakażenia. Ostatnie badania dowiodły jednak, że zarażać może nie tylko osoba z kompletem objawów chorobowych, ale także i ta, która ich jeszcze nie ma.
Co zrobić, kiedy coś nas niepokoi?
Służby sanitarne zalecają, by każda osoba, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywała w rejonie występowania zakażenia lub miała do czynienia z kimś, kto tam przebywał i obserwuje u siebie podane powyżej objawy, powinna trafić do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Nie wolno zgłaszać się do lekarza rodzinnego, ani tym bardziej do szpitalnego oddziału ratunkowego! Jakiś czas temu jeden z pacjentów przyczynił się w ten sposób do zamknięcia SOR-u w jednym z tarnowskich szpitali.
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię NFZ – pod numerem 800 190 590 przez całą dobę można się dowiedzieć, co robić w przypadku podejrzenia koronawirusa.
Komunikat @RzeczPacjenta
Telefoniczna Informacja Pacjenta 800 190 590 pic.twitter.com/CRvypU3Ri6— Rzecznik Praw Pacjenta (@RzeczPacjenta) March 25, 2020
Zobacz także
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023