2 min.
Koronawirus w samolocie rozprzestrzenia się inaczej niż sądzono. Mamy nowe wyniki badań

Koronawirus a loty samolotem / istock
Wybierasz się na upragniony urlop samolotem? Naukowcy mają dla ciebie nowe wiadomości dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa w tym środku transportu. Wyniki badań opublikowano w magazynie medycznym „JAMA Network Open”.
Rozprzestrzenianie się koronawirusa
Badanie naukowców dotyczyło 24 ze 102 pasażerów, którzy 9 marca 2020 roku weszli na pokład samolotu lecącego z Tel Awiwu do Frankfurtu. Sam lot trwał 4 godziny i 40 minut.
24 badanych pasażerów miało wcześniej kontakt z zakażonym koronawirusem kierownikiem hotelu w Izraelu, o czym od razu poinformowano niemieckie władze. Grupę turystów testowano zaraz po przylocie samolotu.
14 z 24 turystów uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa.
Kilka tygodni później badacze przeprowadzili ankietę wśród pozostałych pasażerów lotu do Frankfurtu. Okazało się, że w trakcie lotu tylko dwóch z nich zostało najprawdopodobniej zarażonych.
Naukowcy wskazują, że w samolocie zarażone zostały osoby, które siedziały po drugiej stronie przejścia w stosunku do zakażonych turystów.
Strefa zakażenia w samolocie
Dotychczasowe wnioski mówiące o tym, że strefa zakażenia w samolocie to dwa rzędy przed i dwa rzędy za osobą zakażoną najprawdopodobniej są więc mylne.
Z badania opublikowanego w „JAMA Network Open” wynika bowiem, że nawet osoba siedząca w rzędzie bezpośrednio przed dwoma zakażonymi nie została zarażona.
Naukowcy dodają, że do roznoszenia koronawirusa nie dochodzi również, gdy wszyscy na pokładzie samolotu mają założone maseczki ochronne.
Źródło: Agence France-
Udostępnij artykuł innym
Zobacz także

„Dzieci w izolacji mogły się nauczyć tego, co dorośli: skupienia się na sobie, zastanowienia się co lubi, organizowania własnego czasu albo nauczyły się po prostu nudzić”

„Jestem anestezjologiem wszystkich, ładnych i brzydkich. Ale nie będę anestezjologiem kretynów”. Włoski lekarz nie wytrzymał

„Czy ryzyko zakażenia jest ważniejsze od praw rodziców?” Ważny apel w sprawie izolowania dzieci po porodzie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023