3 min.
Koronawirus w wodzie? Polscy naukowcy stworzyli kalkulator, który pomaga oszacować ryzyko przeniesienia zakażenia po wycieku ścieków do wody

Koronawirus rozprzestrzenia się w wodzie? / istock
Polscy badacze alarmują: przedostawanie się ścieków do rzek może doprowadzić do rozprzestrzeniania się koronawirusa nie tylko wśród ludzi, ale też zwierząt. W związku z tym naukowcy stworzyli prosty kalkulator, który pozwala na oszacowanie ryzyka przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 przez wodę.
Spis treści
Koronawirus w wodzie
Tuż po wybuchu światowej pandemii koronawirusa naukowcy zaczęli zastanawiać się nad tematem możliwego ryzyka przenoszenia wirusa przez wodę. Podejrzewano, że jeśli wirus byłby w stanie przenosić się w ten sposób, stwarzałoby to realne zagrożenie zainfekowania zwierząt wodnych. Badacze rozpoczęli więc prace mające określić prawdopodobieństwo transmisji wirusa poprzez ścieki komunalne do wody i zdolność jego przetrwania i transmisji do organizmów zwierząt wodnych i wodno-lądowych.
W związku z tym naukowcy z Łukasiewicza – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki wraz ze swoimi kolegami z Uniwersytetu w Exeter, Uniwersytetu w Glasgow i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zaprojektowali dostępny bezpłatnie kalkulator, który pomaga oszacować ryzyko przeniesienia zakażenia po wycieku ścieków do wody.
Kalkulator szacujący ryzyko transmisji wirusa
Dr Jamie Shutler z University of Exeter, kierujący zespołem badawczym, wierzy, że przedsiębiorstwa wodociągowe lub organizacje pozarządowe będą korzystać z tego narzędzia i wykorzystywać go do udzielania praktycznych porad społeczeństwu, jak zapobiegać zarażeniom koronawirusem. Kalkulator może najbardziej pomóc w tych częściach świata, gdzie występuje duży odsetek tymczasowych osiedli, np. obozy dla uchodźców lub gęsto zaludnione regiony o wysokim wskaźniku infekcji.
„Władze sanitarne powinny traktować poważnie możliwość transmisji wirusa przez wodę, bo może to stanowić jedną z przyczyn trudności w opanowaniu epidemii” – tłumaczą naukowcy.
Transmisja wirusa w Nowym Jorku
Przykładem sytuacji, w której narzędzie mogłoby pomóc w walce z koronawirusem, jest ta, która miała miejsce zeszłej wiosny w Nowym Jorku. Ekspertom nie udało się wtedy zidentyfikować źródła prawie połowy zakażeń, pomimo ścisłej kwarantanny i śledzenia kontaktów. Całkowicie została pominięta możliwość transmisji koronawirusa, np. przez piony kanalizacyjne.
Już wcześniejsze badania wskazały, że patogeny wirusowe, takie jak SARS-CoV-2, można znaleźć w ściekach, w stężeniu odpowiadającym wskaźnikom infekcji w populacji. Dowiedziono też zależności pomiędzy temperaturą a przeżywalnością koronawirusa – w niskiej temperaturze koronawirus żyje dłużej. Dane pozwoliły naukowcom na wyliczenie spodziewanej wartości stężenia wirusa w wodach, po wycieku ścieków i skorelowanie jej z liczbą zakażonych osób na danym obszarze. Do obliczenia potencjalnej siły wirusa w przypadku wycieku ścieków wykorzystano informacje na temat środowiska, wskaźnika zakażeń populacji i zużycia wody.
Badania opublikowano w czasopiśmie „ACS Environmental Science and Technology – Water”.
źródło: PAP
Udostępnij!
Zobacz także

„Jestem porównywany do SS-mana”. Młody Ratownik mówi „dość” antycovidowcom

„Jeżeli inni nie chcą w Unii Europejskiej szczepionki firmy AstraZeneca, to my kupmy, ile się da” – mówi wirusolog

„Przyjdź na zakupy do IKEA, a dostaniesz szczepionkę”. Tak w Izraelu zachęca się do zaszczepienia się przeciwko COVID-19
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023