2 min.
Koronawirus zmienia się nawet do 100 razy mniej niż HIV. „Dlatego łatwiej jest stworzyć szczepionki, które będą skuteczne” – mówią naukowcy

Szczepionka na koronawirusa / gettyimages
Najnowsze
26.01.2021
Na horyzoncie pojawił się nowy lek na koronawirusa. Badanie wykazało, że jest 27-krotnie bardziej skuteczny niż remdesiwir
26.01.2021
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
26.01.2021
Kresa biała – anatomia. Rozstęp i przepuklina kresy białej
26.01.2021
„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa
26.01.2021
Kora mózgowa – funkcje, budowa, zanik i śmierć
Dobra wiadomość ze świata nauki. Koronawirus zmienia się nawet do 100 razy mniej niż HIV. Efekt? Powstające na całym globie szczepionki mają więc większą szansę skuteczności. To wyniki badań włoskich badaczy.
Spis treści
Szczepionka na koronawirusa
Informację o tym, że koronawirus zmienia się do 100 razy mniej niż HIV, przekazała w minioną sobotę Maria Rosaria Capobianchi, docent biologii molekularnej i kierowniczka laboratorium wirusologii z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani.
To właśnie w tym szpitalu w Rzymie na początku pandemii, w lutym 2020 roku, naukowcy jako pierwsi na świecie odizolowali koronawirusa. Teraz, po kilku miesiącach badań, dr Capobianchi przedstawiła ich wyniki.
„Dobra wiadomość jest taka, że SARS-CoV-2 ma genom bardziej stabilny od tego, który powoduje AIDS i jest mniej nieuchwytny. Dlatego łatwiej jest stworzyć szczepionki, które będą skuteczne” – mówiła podczas wystąpienia.
Koronawirus a HIV
Dr Maria Rosaria Capobianchi dodała również, że zmienność genetyczna koronawirusa jest od 10 do 100 razy mniejsza niż ta stwierdzona w przypadku HIV.
Zwróciła też uwagę na to, że obecna pandemia doprowadziła do powstania nowego spojrzenia na naukę – koncepcji zgodnie z teorią „jedno zdrowie – jeden świat”. Wskazuje ona, że w ochronie zdrowia granice nie istnieją.
„W XIV wieku zaraza z Azji potrzebowała 10 lat, by dotrzeć do Europy, powodując jedną z najtragiczniejszych epidemii w dziejach ludzkości i około 25 mln ofiar. Koronawirus ogarnął cały świat w kilka tygodni, osiągając rozmiary planetarne” – dodała.
Udostępnij
Zobacz także

„Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone” – uspokaja dr Grzegorz Południewski, ginekolog, położnik

„Czekanie na wynik jest trudne, w tej atmosferze naprawdę wolałabym mieć Covid-19 i przynajmniej wiedzieć, co będzie działo się dalej”

„Jestem porównywany do SS-mana”. Młody Ratownik mówi „dość” antycovidowcom
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.01.2021
Dr Marek Gowkielewicz o innowacyjnych „porodach francuskich”: pacjentka już 2 godziny po zabiegu może wstać z łóżka i wziąć prysznic

25.01.2021
Wojciech Kulesza: „efekt Jandy” brzmi chwytliwie, ale żadne badania tego nie wychwycą

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

21.01.2021