Przejdź do treści

„Korzyści ze szczepień zdrowych dzieci są mało prawdopodobne” – orzekła brytyjska Komisja Szczepień

„Korzyści ze szczepień zdrowych dzieci są mało prawdopodobne” – orzekła brytyjska Komisja Szczepień
„Korzyści ze szczepień zdrowych dzieci są mało prawdopodobne” – orzekła brytyjska Komisja Szczepień / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wielka Brytania nie chce szczepić wszystkich dzieci w wieku 12-15 lat przed COVID-19, a jedynie tych, które zmagają się z chorobami współistniejącymi. Teraz swoje zdanie na ten temat głośno i dosadnie wypowiedziała Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI) w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania wstrzymuje się ze szczepieniami dzieci

W Wielkiej Brytanii szczepionki przeciw COVID-19 otrzymują tylko osoby dorosłe, a od niedawna również nastolatkowie w wieku od 16 do 17 lat. Kraj ten nie zdecydował się na podawanie preparatu dzieciom w wieku 12-15 lat, chyba że mają one choroby towarzyszące albo mieszkają z ciężko chorymi osobami.

Z informacji Reutersa wynika, że rząd obawia się rozszerzyć grupy szczepionych nastolatków przez doniesienia o zapaleniu mięśnia sercowego u młodych osób po zaszczepieniu się preparatem Pfizer/BioNtech. Teraz głos w tej sprawie zabrała Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI) w Wielkiej Brytanii.

– Same względy medyczne nie uzasadniają podawania szczepionki przeciw COVID-19 zdrowym dzieciom w wieku 12-15 lat. Korzyści ze szczepienia dla nich są mało prawdopodobne – stwierdza JCVI, tłumacząc, że COVID-19 stanowi niewielkie zagrożenie dla dzieci w tym wieku, które nie zmagają się z ciężkimi chorobami przewlekłymi.

Dodaje jednak, że być może brytyjski rząd zmieni decyzję dotyczącą szczepień dzieci w wieku 12-15 lat, ponieważ niewprowadzenie ich dla tej grupy osób może spowodować większą liczbę zakażeń COVID-19 wśród nastolatków i problemy z funkcjonowaniem szkół.

leczenie kryształami

Szczepienia dzieci w Polsce

W Polsce od 7 czerwca możliwe jest zaszczepienie przeciw COVID-19 nastolatków w wieku od 12 do 15 lat. Na szczepienie dziecko może zarejestrować rodzic, korzystając z jednej z trzech dostępnych metod:

  • bezpłatna infolinię Narodowego Programu Szczepień (nr 989),
  • kontakt telefoniczny z wybranym punktem szczepień lub osobista wizyta w placówce,
  • SMS na numer 664 908 556 albo 880 333 333 o treści: SzczepimySie,
  • e-rejestracja dostępna na stronie głównej pacjent.gov.pl. Wystarczy wybrać szybką ścieżkę e-rejestracji, wpisać numer PESEL dziecka i jego nazwisko, podać numer telefonu i wybrać termin szczepienia.

We wrześniu uczniowie będą mieli również możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 w swojej szkole. Być może to spowoduje, że statystyki dotyczące szczepień dzieci trochę się poprawią, bo ostatnie dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia 20 sierpnia są mało optymistyczne. Mówią o zaledwie 12 proc. zaszczepionych 12-latków, 23 proc. 13-latków i 27  proc. 14-latków. Ciut lepiej jest w grupie 15-latków, 16-latków i 17-latków (32, 36 i 40 proc.).

4 września resort zdrowia poinformował, że ubiegłej doby odnotowano 389 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 albo chorób współistniejących zmarło siedem osób. Dla porównania 4 sierpnia dane MZ mówiły o 164 nowych przypadkach wirusa SARS-CoV-2 i czterech zgonach.


Źródła: Reuters/ Polsat News/ gov.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.