3 min.
Królowa Elżbieta II zachęca do szczepień. „Powinniśmy myśleć raczej o innych ludziach niż o sobie” – uważa

Królowa Elżbieta II zachęca do szczepień / gettyimages
Najnowsze
19.04.2021
„Hej, dziewczyny”, okresową rewolucję w szkołach czas zacząć. Oto poradnik, z którym staniecie do walki w ubóstwem menstruacyjnym
19.04.2021
Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik
19.04.2021
Ozdrowieńcy zostaną wystawieni na działanie koronawirusa. Badanie ma sprawdzić reakcje ich układu odpornościowego
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
19.04.2021
UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką. Jednym z powodów opóźnienia w dostawach szczepionki
– Cóż, to było całkiem niegroźne i bardzo szybkie. Dostałam wiele listów od ludzi, którzy byli bardzo zaskoczeni tym, jak łatwo można było się zaszczepić – stwierdziła królowa Elżbieta II. Choć monarchini jest pod wrażeniem, że udało się już zaszczepić tak wiele osób w Wielkiej Brytanii, to ma jednak też powód do niepokoju. Dlatego postanowiła zaapelować do Brytyjczyków.
Bezboleśnie i niegroźnie
Królowa nigdy nie mówi publicznie o swoich sprawach zdrowotnych. Jednak tym razem postanowiła zrobić wyjątek. Podczas rozmowy wideo z koordynatorami kampanii szczepień w Anglii, Szkocji, Walii i w Irlandii Północnej opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z zaszczepieniem się przeciw COVID-19.
– Cóż, to było całkiem niegroźne i bardzo szybkie. Dostałam wiele listów od ludzi, którzy byli bardzo zaskoczeni tym, jak łatwo można było się zaszczepić. A sam zastrzyk w ogóle nie bolał – powiedziała królowa, dodając, że od tego czasu „czuje się chroniona”.
Zarówno królowa, która 21 kwietnia skończy 95 lat, jak i jej mąż, który w tym roku osiągnie wiek 100 lat, znajdują się w pierwszej, priorytetowej grupie osób do szczepień. Królowa Elżbieta II i książę Filip zostali zaszczepieni na początku stycznia na zamku w Windsorze.
Królowa Elżebieta apeluje do antyszczepionkowców
Do środy włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało w Wielkiej Brytanii 18 691 835 osób, a drugą – 700 718.
– Myślę, że to niezwykłe, jak szybko (…) tak wielu ludzi zostało zaszczepionych – podkreśliła królowa Elżbieta II.
Jest jeszcze jednak druga strona medalu. Chociaż Wielka Brytania zdecydowanie przoduje w Europie pod względem szczepień przeciw COVID-19, ostatnio w niektórych grupach społecznych odnotowuje się wyraźnie niższy odsetek osób, które decydują się na przyjęcie szczepionki. Dotyczy to zwłaszcza osób wywodzących się z mniejszości etnicznych oraz uboższych mieszkańców dużych miast.
– Jest to oczywiście trudne dla osób, jeśli nigdy nie podawali się szczepieniom. Jednak powinni myśleć raczej o innych ludziach niż o sobie – wskazała Elżbieta II.
The Queen has spoken to health officials leading the deployment of the COVID-19 vaccine across the four nations of the UK.
Her Majesty heard about the vital importance of ensuring all communities have access to the vaccine, and shared her own experience. pic.twitter.com/Cululfsh4y
— The Royal Family (@RoyalFamily) February 25, 2021
Zobacz także

„Czekanie na wynik jest trudne, w tej atmosferze naprawdę wolałabym mieć Covid-19 i przynajmniej wiedzieć, co będzie działo się dalej”

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

„Obecnie produkowane szczepionki na koronawirusa mogą być nieskuteczne w przypadku nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2” – uważa prezes Pfizera
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.04.2021
„Zatracamy się w związku, bo chcemy, żeby wreszcie ktoś nas bezinteresownie i bezwarunkowo pokochał”. Dlaczego niektórzy kochają za mocno i jak z tego wyjść cało?

16.04.2021
„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021