Przejdź do treści

Krótsza kwarantanna i zmiany w zasadach izolacji. Jest projekt nowelizacji rozporządzenia

Krótsza kwarantanna i zmiany w zasadach izolacji
Koronawirus - krótsza kwarantanna i zmiany w zasadach izolacji. Jest projekt nowelizacji rozporządzenia/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zgodnie z zapowiedzią nowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się projekty rozporządzeń dotyczące skrócenia kwarantanny i izolacji zakażonych. Kwarantanna ma trwać 10, a nie jak dotychczas 14 dni, ale to nie wszystkie zaproponowane modyfikacje. Co jeszcze się zmieni?

Izolacja pacjentów zakażonych SARS-CoV-2

W czwartek 27 sierpnia nowy szef resortu zdrowia Adam Niedzielski wywołał sporo emocji, dość nieoczekiwanie zapowiadając modyfikacje w zasadach kwarantanny i izolacji. Wyjaśniał, że zostaną one wprowadzane po to, by dostosować je do standardów WHO. Co zakładają zmiany?

Otóż projekt nowelizacji rozporządzenia opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji, przewiduje, że izolowaną osobę z objawami klinicznymi COVID-19 lekarz może zwolnić z izolacji po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego. Nie może to jednak stać się wcześniej niż 13 dni od wystąpienia objawów. Natomiast osobę, u której objawy się nie pojawiły, można zwolnić z obowiązku izolacji po 10 dniach od momentu, gdy stwierdzono u niej infekcję.

Co istotne, lekarz może zdecydować o zaprzestaniu izolacji bez wykonania testu na koronawirusa!

W przypadku osób w izolacji domowej decyzję o jej zakończeniu będzie podejmował lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadku osób chorych w izolacji szpitalnej lub izolatorium o zaprzestaniu izolacji decydować będzie decydował lekarz sprawujący tam opiekę nad pacjentem.

Jednocześnie istnieje możliwość zwolnienia pacjenta z izolacji po otrzymaniu dwu ujemnych wyników testów z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24 godzin – bez względu na to, ile dni upłynęło od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów.

„W szczególnych przypadkach związanych ze stanem klinicznym pacjenta (jak immunoniekompetentność – upośledzenie układu odpornościowego) czas trwania izolacji może być wydłużony do 20 dni” – napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dotyczących chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku m.in. hospitalizacji, izolacji i kwarantanny.

Kwarantanna osób narażonych na kontakt z chorymi na COVID-19

Projekt zakłada też skrócenie czasu kwarantanny do 10 dni dla osób, które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, a u których nie wystąpiły objawy COVID-19.

„Okres ten ulega zakończeniu po 10 dniach licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności” – czytamy.

W uzasadnionych przypadkach o skróceniu kwarantanny lub zwolnieniu z obowiązku jej odbywania decyzję będzie podejmować powiatowy inspektor sanitarny.

Nowelizacja wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. Na konsultacje publiczne przeznaczono 3 dni – trwają do 31 sierpnia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.