Przejdź do treści

Krótszy odstęp pomiędzy dawkami szczepionki przeciw COVID-19. Co z tymi, którzy przyjęli pierwszą dawkę przed wprowadzeniem zmiany?

Będzie krótszy odstęp pomiędzy dawkami szczepionki przeciw COVID-19, ale niekoniecznie dla wszystkich. Co z tymi, którzy już przyjęli pierwszą dawkę przed wprowadzeniem zmiany?
Będzie krótszy odstęp pomiędzy dawkami szczepionki przeciw COVID-19, ale niekoniecznie dla wszystkich. Co z tymi, którzy już przyjęli pierwszą dawkę przed wprowadzeniem zmiany? / freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od 17 maja będzie obowiązywała krótsza przerwa pomiędzy pierwszą a drugą dawka szczepionki przeciw COVID-19 – ogłosił pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk. Czy zmiana będzie obowiązywała tych, którzy przyjęli już pierwszą dawkę, a jeśli tak, to pod jakim warunkiem? Wyjaśniamy.

„Jest możliwość skrócenia terminu”

Jak ogłosił Michał Dworczyk, w przypadku osób, którzy 17 maja lub później przyjmą pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, „z automatu” będzie obowiązywał skrócony odstęp pomiędzy dawkami szczepionki – do pięciu tygodni. Pytanie jednak, czy ta zasada obejmie też osoby, które już wcześniej rozpoczęły szczepienie.

– Ci, którzy już są po pierwszym zastrzyku, mogą dowiadywać się w punktach o możliwość wcześniejszego terminu drugiej iniekcji. (…) Mają możliwość skrócenia terminu pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Ale muszą sami wykonać pewną pracę, a mianowicie muszą zadzwonić do punktu, w którym się szczepią i tam niejako ręcznie zmienić termin – powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia Dworczyk.

Jak dodaje, w niektórych punktach będzie to możliwe, ale niestety nie we wszystkich, bo są cały czas takie miejsca w Polsce, gdzie ciągle jest bardzo dużo chętnych na szczepienia, a terminów jest mniej.

O ile skróci się przerwa pomiędzy dawkami?

– Do tej pory, jeśli chodzi o szczepionkę Moderna, to były 42 dni. Skracamy ten okres do 35 dni, czyli do 5 tygodni. Jeśli chodzi o szczepionkę Pfizer, to też były 42 dni i tu też przerwę między dawkami skracamy do 5 tygodni. Jeśli chodzi o AstraZenekę, ta zmiana jest największa, bo okres ten skracamy z 84 dni również do 5 tygodni – wyjaśnił na konferencji prasowej pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19.

Jednym słowem: przerwa pomiędzy dawkami dla wszystkich szczepionek (poza preparatem Johnson&Johnson, który jest podawany tylko w jednej dawce), został ujednolicony i wynosi 5 tygodni. 

Dworczyk wspomniał także o nowych regulacjach dotyczących ozdrowieńców. Będą oni mogli przyjąć szczepionkę już po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu, a nie – tak jak to było wcześniej – po 3 miesiącach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.