3 min.
Ksiądz będzie musiał okazać paszport covidowy na kolędzie? To propozycja jednego z biskupów

Ksiądz będzie musiał okazać paszport covidowy na kolędzie? To propozycja jednego z biskupów / Pexels.com
„Przyjmujący księdza posiadają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy” – takie zalecenie dotyczące kolędy, czyli corocznej wizyty duszpasterskiej, wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Te i inne wskazówki znalazły się na stronie internetowej diecezji.
Kolęda? Tylko bezpieczna
Coraz więcej mówi się o tym, że powinno się zacząć weryfikować, kto się zaszczepił przeciw COVID-19, a kto nie. Wiele osób uważa, że chociażby niewliczanie osób zaszczepionych w limity osób obowiązujące w hotelach i restauracjach powinno przestać być martwym przepisem i zacząć w końcu obowiązywać w rzeczywistości.
A co z wizytą duszpasterską, popularnie nazywaną kolędą, która tradycyjnie odbywa się tuż po Bożym Narodzeniu? Pomysł na to, żeby to było bezpieczne spotkanie, ma biskup elbląski Jacek Jezierski. Jego zalecenia znalazły się na stronie internetowej diecezji elbląskiej.
„Trwa czwarta fala epidemii. W życiu społeczeństwa wiąże się to z rozmaitymi prawnymi ograniczeniami” – pisze w komunikacie biskup.
I choć nie dotyczą one wizyt duszpasterskich, to biskup wskazuje, co można zrobić, żeby były wolne od zarażeń koronawirusem.
Jest paszport covidowy? To zapraszam
Bp Jezierski wskazał na stronie diecezji kilka zasad dotyczących między innymi czasu trwania kolędy, czy możliwości odmówienia wizyty duszpasterskiej. Jak czytamy:
- Księża odbywają spotkania kolędowe na wyraźne uprzednie zaproszenie.
- Parafianie mają naturalne prawo zrezygnować z kolędy, jeśli czują się zagrożeni zarażeniem.
- Odwiedzający parafian ksiądz powinien zachować obowiązujące przepisy sanitarne (dystans, maseczka, dezynfekcja rąk). Wizyta powinna trwać maksymalnie 15 minut.
- Przyjmujący księdza posiadają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy. Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza.
- Dla tych, którzy nie decydują się na przyjęcie kolędy w domu, można organizować mszę świętą w kościele ze specjalnym błogosławieństwem rodzin.
- Nieprzyjęcie wizyty kolędowej w czasie pandemii nie może być rozumiane jako zrywanie więzi z parafią oraz jej duszpasterzami.
- W kolędzie nie powinny uczestniczyć wraz z księdzem inne osoby, aby nie zwiększać możliwości rozprzestrzeniania wirusa.
Być może praktyki zaproponowane przez duchownego warto wprowadzić w całej Polsce? Na pewno nie zaszkodzą, a być może kogoś uratują przed chorobą.
Zobacz także

„Gdy leżałem pod respiratorem, przyszedł ksiądz, namaścił mnie. Nie rokowałem” – mówi biegacz, który przeszedł walkę z COVID-19

Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę

Niewliczanie osób zaszczepionych na COVID-19 do limitu – jak teoria wygląda w praktyce? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023