3 min.
„Kto chorował na COVID-19 i honorowo oddaje osocze, ma prawo do ulgi podatkowej”. Nowa zachęta dla ozdrowieńców

Osocze ozdrowieńców / gettyimages
Osoby, które przechorowały koronawirusa, mogą pomóc innym chorującym. Ich osocze zawiera bowiem przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Ministerstwo Zdrowia apeluje o oddawanie osocza od kilku miesięcy. Teraz jednak pojawiła się nowa zachęta dla ozdrowieńców.
Ulga dla podatników
„Kto chorował na COVID-19 i honorowo oddaje osocze, ma prawo do ulgi podatkowej” – pisze „Rzeczpospolita”. Chodzi o tzw. ulgę na darowizny, z której najczęściej korzystają podatnicy przekazujący datki na działalność pożytku publicznego czy kultu religijnego.
Obecnie mogą z niej korzystać także osoby, które honorowo oddają krew, w tym osocze ozdrowieńców.
„Wysokość wydatków na cele krwiodawstwa ustala się na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej wykonującej pobieranie krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Oznacza to, że ozdrowieńcy są honorowymi dawcami krwi (osocza) i mogą korzystać z ulgi na cele krwiodawstwa” – mówią przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Do odliczenia konieczne jest zaświadczenie, z którego wynika, jaka była ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Ulgę na darowiznę krwi podatnik wykazuje w załączniku do PIT rocznego, tj. PIT/O.
Prawo do ulgi przysługuje tylko osobom, które krew czy osocze oddają honorowo, tj. bezpłatnie. Limit wynosi 6 procent dochodu rocznie i odnosi się do wszystkich darowizn.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ulgi za oddawanie osocza
Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w Kancelarii EOL, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wskazuje na fakt, że dorosły człowiek może oddać do 2,7 l krwi lub do 25 l osocza rocznie, zachowując odpowiednie przerwy między pobraniami. Oznacza to, że za krew pełna ulga może wynieść 351 zł rocznie, a za osocze maksymalnie 3250 zł rocznie.
Kto może oddać osocze?
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, osocze może zostać pobrane od osób, które:
- spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U. 2017 poz. 1741),
- przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:
- 28 dni od zakończenia objawów,
- 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy,
- są w wieku 18-65 lat,
- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną wykonane przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Źródło: Rzeczpospolita
Udostępnij
Zobacz także

„To sama natura! PRF otrzymujemy z krwi własnej pacjenta”. To ona pomaga w gojeniu się ran. Czym jest PRF, wyjaśnia dentystka Małgorzata Andrzejewska

Anna Wyszkoni przeszła koronawirusa. „Krew mnie zalewa, gdy czytam idiotyczne teorie odklejonych postaci zbyt elegancko nazywanych 'koronasceptykami'”

Czy osoby z chorobami tarczycy mogą oddawać krew?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023