2 min.
Kto jest mniej narażony na ciężki przebieg COVID-19? Wyniki nowego badania

Kto jest mniej narażony na ciężki przebieg Covid-19? / Unsplash
Najnowsze
15.01.2021
Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
Eksperyment w Indonezji. Szczepienia na COVID-19 najpierw otrzymują osoby młode
15.01.2021
Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji
15.01.2021
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Co warto wiedzieć?
Osoby z chorobami jelit będące w trakcie leczenia mogą być mniej narażone na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem – tak wynika z badania Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. – W czasie badań zauważyliśmy, że bezobjawowi pacjenci mieli bardzo wysokie poziomy przeciwciał, pięć razy częściej niż pracownicy szpitala – mówi prezes PTG, gastroenterolog prof. Grażyna Rydzewska.
Zaskakujące wyniki badania
Dlaczego niektórzy przechodzą COVID-19 lżej, a niektórzy znacznie ciężej? Wiemy o zależności od wieku i chorób współistniejących, ale nie są to jedyne czynniki, mogące mieć wpływ na przebieg infekcji. Ciekawe wnioski, które rzucają nowe światło na problem, wysnuli naukowcy z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
Przeprowadzili oni badanie na ponad pięciuset pacjentach z Warszawy, Krakowa i Łodzi. Wynika z niego, że osoby z chorobami jelit będące w trakcie leczenia mogą być mniej narażone na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. PTG potwierdziło tym samym wcześniejsze ustalenia naukowców z Chin i Włoch.
– Według naukowców skuteczną ochroną przed ciężką postacią COVID-19 mogą być leki przeciwzapalne. W czasie badań zauważyliśmy, że bezobjawowi pacjenci mieli bardzo wysokie poziomy przeciwciał, pięć razy częściej niż pracownicy szpitala. Rola ochronna leków przeciwzapalnych może pojawiać się nie w samym zakażeniu, ale w zmniejszeniu objawów – tłumaczyła w rozmowie z RMF FM prezes PTG, gastroenterolog ze Szpitala MSWiA w Warszawie prof. Grażyna Rydzewska .
Specjaliści uspokajają, ale zaradzają ostrożność
Specjaliści podkreślają jednak, że te doniesienia nie zwalniają nikogo z obowiązku z zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa.
Radzą, żeby osoby z chorobami przewlekłymi, w tym właśnie z chorobami jelit były szczególnie ostrożne, ponieważ mają obniżoną odporność.
– Dalej rekomendujemy jak najmniejszy kontakt i wszystkie zasady postępowania, które są w pandemii – zaznacza profesor Grażyna Rydzewska.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021
Joanna Dronka-Skrzypczak: krąży mit, że jak ktoś ma SM, to na pewno będzie ciężko chorować, jeździć na wózku, i przez to będzie złym rodzicem

12.01.2021