2 min.
Kto jest mniej narażony na ciężki przebieg COVID-19? Wyniki nowego badania

Kto jest mniej narażony na ciężki przebieg Covid-19? / Unsplash
Osoby z chorobami jelit będące w trakcie leczenia mogą być mniej narażone na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem – tak wynika z badania Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. – W czasie badań zauważyliśmy, że bezobjawowi pacjenci mieli bardzo wysokie poziomy przeciwciał, pięć razy częściej niż pracownicy szpitala – mówi prezes PTG, gastroenterolog prof. Grażyna Rydzewska.
Zaskakujące wyniki badania
Dlaczego niektórzy przechodzą COVID-19 lżej, a niektórzy znacznie ciężej? Wiemy o zależności od wieku i chorób współistniejących, ale nie są to jedyne czynniki, mogące mieć wpływ na przebieg infekcji. Ciekawe wnioski, które rzucają nowe światło na problem, wysnuli naukowcy z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
Przeprowadzili oni badanie na ponad pięciuset pacjentach z Warszawy, Krakowa i Łodzi. Wynika z niego, że osoby z chorobami jelit będące w trakcie leczenia mogą być mniej narażone na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. PTG potwierdziło tym samym wcześniejsze ustalenia naukowców z Chin i Włoch.
– Według naukowców skuteczną ochroną przed ciężką postacią COVID-19 mogą być leki przeciwzapalne. W czasie badań zauważyliśmy, że bezobjawowi pacjenci mieli bardzo wysokie poziomy przeciwciał, pięć razy częściej niż pracownicy szpitala. Rola ochronna leków przeciwzapalnych może pojawiać się nie w samym zakażeniu, ale w zmniejszeniu objawów – tłumaczyła w rozmowie z RMF FM prezes PTG, gastroenterolog ze Szpitala MSWiA w Warszawie prof. Grażyna Rydzewska .
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Specjaliści uspokajają, ale zaradzają ostrożność
Specjaliści podkreślają jednak, że te doniesienia nie zwalniają nikogo z obowiązku z zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa.
Radzą, żeby osoby z chorobami przewlekłymi, w tym właśnie z chorobami jelit były szczególnie ostrożne, ponieważ mają obniżoną odporność.
– Dalej rekomendujemy jak najmniejszy kontakt i wszystkie zasady postępowania, które są w pandemii – zaznacza profesor Grażyna Rydzewska.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023