Przejdź do treści

Kto jest zwolniony z kwarantanny po przyjeździe do Polski? To zależy, skąd wracasz do kraju

Kto jest zwolniony z kwarantanny po przyjeździe do Polski? To zależy, skąd wracasz do kraju
Kto jest zwolniony z kwarantanny po przyjeździe do Polski? To zależy, skąd wracasz do kraju / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Biura podróży już dawno nie dostawały tyle telefonów i wiadomości  z zapytaniami o zagraniczne podróże. Znów zmieniły się bowiem zasady kwarantanny dla osób przyjeżdzających do Polski, a od 1 lipca zaczął obowiązywać tzw. paszport covidowy. Sprawdź, co warto wiedzieć, jeśli planujesz wakacje zagranicą. 

 

Złagodzone przepisy dotyczące kwarantanny

To, czy kwarantanna po wjeździe do Polski zostanie skrócona i na jakich warunkach, zależy od tego, skąd wracasz – z kraju, który jest członkiem Unii Europejskiej albo należy do strefy Schengen, czy z kraju spoza UE i strefy Schengen. To samo dotyczy zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny – tak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W obu przypadkach obowiązkowa kwarantanna trwa 10 dni i zwolnione są z niej:

 • dzieci do ukończenia 12 roku życia– pod warunkiem że podróżują pod opieką dorosłych zaszczepionych przeciwko COVID-19;
 • osoby, które po przylocie przebywają w Polsce nie dłużej niż 24 godziny i mają bilet lotniczy potwierdzający wylot z Polski w ciągu 24 godzin;
 • osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, przy czym od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki musi upłynąć co najmniej 14 dni;
 • osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych oraz ozdrowieńcy, którzy byli hospitalizowani z powodu zakażenia wirusem SARS CoV 2 – ale nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polski;
 • inne określone kategorie osób, m.in.: dyplomaci, żołnierze, załogi statków powietrznych itd. wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Podróże w strefie Schengen i na terenie UE

Jeśli wracasz do Polski z państw UE/ strefy Schengen możesz skrócić 10-dniową kwarantannę po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa (antygenowego albo RT-PCR). Warunek jest jeden: nie można wykonać go później niż 48 godzin od przekroczenia granicy.

Co więcej, w przypadku powrotu z krajów Schengen i z państw członkowskich z kwarantanny zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 12 r.ż.

Zasady te dotyczą:

 • 21 krajów UE należących do strefy Schengen: Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Czechy, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy.
 • 5 krajów UE, które nie należą do strefy Schengen: Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Cypr i Irlandia,
 • 4 krajów, które należą do strefy Schengen, ale nie należą do UE: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein.

Trudniej jest w przypadku krajów spoza strefy Schengen i nienależących do UE. W takich przypadkach kwarantannę można skrócić, ale nie wcześniej niż po 7 dniach od przyjazdu do kraju – dopiero wtedy negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 pozwala na przerwanie obowiązkowej kwarantanny.

Przedstawiciele biur podróży mówią o panice wśród klientów, którzy – zdezorientowani – odwołują lub przekładają zaplanowane wyjazdy.

Rząd rozszerzył kwarantannę. Chce "uchronić Polaków przed nowymi wariantami COVID-19"

Paszport covidowy

To nie koniec zmian, które z początkiem lipca dotykają podróżnych. Od 1 lipca na terenie UE obowiązuje paszport covidowy. Mogą go otrzymać osoby, które:

 • przeszły COVID-19;
 • są w pełni zaszczepione (obiema dawkami preparatów Pfizera, Moderny lub AstraZeneki albo jednym wyprodukowanym przez Johnson & Johnson);
 • zrobiły test na obecność koronawirusa i uzyskały negatywny wynik.

Paszport jest dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. W razie potrzeby można go okazać zarówno w wersji papierowej po wydrukowaniu, jak i w wersji elektronicznej. Przypominamy: paszport nie jest wydawany bez ograniczeń czasowych, ważny jest rok. Rządowe Centrum e-Zdrowia podkreśla też, że przed wybraniem się w zagraniczną podróż niezbędne jest sprawdzenie regulacji, które tam obowiązują. 

„Niektóre kraje będą wymagały pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy, że podano ci pierwszą z dawek szczepionki dwudawkowej, inne wymagają dodatkowej ankiety” – informuje instytucja w rozmowie z PAP.


Źródła:

Gov.pl/ PAP/ Polsat News

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.