3 min.
Kwarantanna miała obowiązywać również osoby zaszczepione. Ale rządzący szybko zmienili zdanie

Kwarantanna miała obowiązywać również osoby zaszczepione. Ale rządzący szybko zmienili zdanie / Pexels.com
– Transmisja wariantu Delta w Polsce dotyczy głównie osób, które przyjeżdżają zza granicy bądź takich, które miały kontakt z osobami z zagrożonych destynacji – poinformował w rozmowie z Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dlatego zapadła decyzja, żeby zmienić zasady obowiązywania kwarantanny. Jednak, jak podaje RMF FM, rząd szybko wycofał się z tego pomysłu.
Spis treści
Zaszczepione osoby na kwarantannę?
Zalecenia dotyczące kwarantanny zmieniają się w zawrotnym tempie. Jak podaje RMF FM, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, osoby zaszczepione, które miały kontakt z wariantem Delta koronawirusa, mają być objęte jedynie nadzorem sanitarnym. Oznaczałoby to, że rząd wycofał się ze swojego wcześniejszego pomysłu, zakładającego 14-dniową kwarantannę dla takich osób – po to, żeby powstrzymać w jak największym stopniu rozprzestrzeniającą się odmianę Delta.
– W tej chwili na świecie cały czas rozpoznajemy wariant Delta, widzimy zwiększoną transmisyjność, ta zakaźność jest mniej więcej od 50 do 60 proc. zwiększona. Stąd też sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu na kwarantannę – bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną Johnson & Johnson – mówił 5 lipca rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz na antenie Polsat News.
W Polsce potwierdzono 113 przypadków wariantu Delta koronawirusa. Transmisja tej odmiany w Polsce jest bardzo niewielka w porównaniu z Wielką Brytanią, gdzie liczba przypadków zarażenia wariantem Delta wzrosła ostatnio aż o 47 proc. i stanowi większość wszystkich zakażeń SARS-CoV-2. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślał, że nie ma żadnych ognisk indyjskiej odmiany koronawirusa, a pojedyncze przypadki zarażenia są szybko wyłapywane. Jednak, według niego, rząd i służby sanitarne wolą „dmuchać na zimne”. Teraz ich taktyka się zmieniła. Być może przewagę wzięła chęć przekonania Polaków do szczepień?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wariant Delta
„Do końca sierpnia wariant Delta koronawirusa będzie stanowić 90 procent wszystkich nowych zakażeń w Unii Europejskiej” – oszacowało Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
WHO podkreśla, że indyjska odmiana COVID-19 jest bardziej zaraźliwa niż inne warianty. Jak wyjaśniają naukowcy, wynika to z tego, że jest on „podwójnie zmutowany” (zawiera mutację L452R i E484Q). Może to pozwolić „uciec” mu przed reakcją układu odpornościowego organizmu.
Symptomy, które pojawiają się u chorych, łatwo można pomylić z przeziębieniem. Są to:
- utrata apetytu,
- ból brzucha,
- utrata słuchu,
- mdłości,
- wymioty,
- ból stawów.
Zobacz także

– Chociaż jako ludzie jesteśmy nieprawdopodobnie wręcz silni, to każdy ma w sobie taką kruchość, którą łatwo jest zniszczyć – mówi psycholożka i autorka „Zastanawiam się”

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

„Dystrybucja prezerwatyw nie jest przeznaczona do użytku w wiosce sportowców”. Nowe zasady na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio
Spodobał ci się artykuł? Poleć go przyjaciółce
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023