4 min.
Laryngolog pokazał, jak wygląda pod mikroskopem błona śluzowa nosa. To właśnie tędy koronawirus dostaje się do organizmu

Laryngolog pokazał, jak wygląda przez mikroskop błona śluzowa. To właśnie tędy koronawirus dostaje się do organizmu / Rawpixel
Dużo mówi się o tym, że koronawirus dostaje się do organizmu drogą kropelkową. Ale czy wiesz, jak wygląda miejsce, przez które się tam dostaje? Pokazał je dzięki zdjęciom wykonanym za pomocą mikroskopu laryngolog dr Roman Głowacki.
Wszystko widać jak na dłoni
Dr Roman Głowacki, laryngolog, specjalizujący się w endoskopowych operacjach zatok, udostępnił na swoim profilu na Instagramie zdjęcia wykonane przy użyciu mikroskopu elektronowego. Przedstawiają błonę śluzową nosa i zatok przynosowych. Widać na nich komórki rzęskowe i komórki kubkowe.
„Okazuje się, że to właśnie na powierzchni tych struktur zlokalizowane są dwa kluczowe białka wykorzystywane przez koronawirusa do wniknięcia do wnętrza organizmu. Chodzi tutaj o białko receptorowe ACE2 oraz proteazę TMPRSS2. To właśnie tędy wirus dostaje się do organizmu” – pisze lekarz.
Jak tłumaczy, najwięcej tego typu związków mają komórki rzęskowe oraz kubkowe, znajdujące się na błonie śluzowej nosa i zatok. Naukowcy odkryli ponadto, że te białka wejściowe współgrają z innymi genami związanymi z układem odpornościowym.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przez oczy do organizmu?
„Po raz pierwszy te konkretne komórki w nosie skojarzono z COVID-19. Otrzymaliśmy wgląd w miejsca, które mogą stać się potencjalnym celem dla leków powstrzymujących infekcję” – podkreśla dr Roman Głowacki.
Jednak to nie jedyne miejsca, przez które może przeniknąć wirus. Jak wyjaśnia lekarz, białko receptorowe ACE2 oraz proteazę TMPRSS2 znajdują się też w rogówce oka oraz w błonie śluzowej jelit. Zatem wirus SARS CoV-2 potencjalnie może wniknąć do organizmu także poprzez oczy i kanały łzowe oraz drogą ustno-jelitową.
Dr Roman Głowacki – kim jest?
Dr Roman Głowacki to lekarz-laryngolog oraz chirurg głowy i szyi. Ukończył studia na wydziale lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w endoskopowych operacjach zatok i leczeniu chrapania.
Jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Na swoim profilu na Instagramie w przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z laryngologią.
Zobacz także

„Koronawirus odebrał mi wszystkie siły” – mówi chora na Covid-19 Anna, 40-letnia pielęgniarka z Kalisza

Płuca decydują o tym, kto przeżyje. O potędze oddechu i sile naszych ciał mówi Agata Norek

„To, co zobaczyłam, jest przerażające”. W dobie pandemii koronawirusa temat zaśmiecania środowiska przestał istnieć
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023