Przejdź do treści

Lawina zakażeń po festiwalu dla… zaszczepionych. U ponad 1000 uczestników imprezy zdiagnozowano COVID-19

Ponad 1000 osób zakażonych po festiwalu muzycznym w Anglii
Ponad 1000 osób zakażonych po festiwalu muzycznym w Anglii / Zdjęcie: Dave J Hogan/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Latitude Festival to kolejny (po Boardmasters Festival) duży festiwal muzyczny w Wielkiej Brytanii, który wywołał serię zakażeń koronawirusem. Co ciekawe, warunkiem wzięcia w nim udziału był dokument potwierdzający zaszczepienie albo negatywny wynik testu na COVID-19.

Setki zakażonych po festiwalu muzycznym w Anglii

Latitude Festival był pierwszym tego rodzaju wydarzeniem po złagodzeniu obostrzeń związanych z COVID-19 w Anglii. Impreza odbywała się na terenie hrabstwa Suffolk w dniach 22-25 lipca br. Bawiło się na niej codziennie ok. 37 tys. osób.

Na podstawie tego wydarzenia rząd miał oszacować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas imprez masowych. Udział mogły wziąć tylko osoby w pełni zaszczepione lub z negatywnym wynikiem testu na COVID-19. Efekt? Okazało się, że 432 uczestników prawdopodobnie było w tym czasie zakażonych, ale nie wykazywali objawów – podaje BBC.

Po festiwalu koronawirusa stwierdzono u ponad 1000 osób, które uczestniczyły w wydarzeniu.

szczepionka na hiv

„Możemy przywrócić masowe wydarzenia”

Rada Hrabstwa Suffolk poinformowała, że spośród 1050 osób, u których wynik testu na obecność COVID-19 był pozytywny, 175 mieszkało w Suffolk. Większość była w pełni zaszczepiona.

W Anglii 19 lipca zniesiono niemal wszystkie restrykcje. Na ten krok zdecydowano się w momencie, kiedy kraj zmagał się z trzecią falą epidemii, a liczba nowych przypadków rosła, osiągając rekordowe wskaźniki na świecie (17 lipca było tam ponad 54 tys. zakażeń). Zdaniem premiera Borisa Johnsona lato to najlepszy czas na znoszenie obostrzeń i wracanie do normalności. Teraz sekretarz kultury Oliver Dowden podsumował, jakie wnioski rząd wyciągnął z tego „testu”.

„Możemy bezpiecznie przywrócić masowe wydarzenia sportowe i kulturalne” – poinformował. „Jednak ważne jest, aby ludzie zachowali ostrożność podczas przebywania w bardzo zatłoczonych miejscach” – dodał.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.