Przejdź do treści

Lek. Bartosz Fiałek: „Trupy na ulicach leżeć nie będą, ale w oczekujących na przyjęcie karetkach czy poczekalniach szpitalnych, już niestety tak”

Pandemia koronawirusa w Polsce / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Adam Lewanowicz
Jak pomóc bliskiej osobie, która tkwi w toksycznej relacji? Radzi psychoterapeuta Adam Lewanowicz [WIDEO]
projektowanie uśmiechu
„Od razu zauważam, gdy ktoś ma problem, bo mówi czy uśmiecha się, przekręcając głowę w bok, lub zasłania usta dłonią”. Lek. dent. Marcin Krupiński o projektowaniu uśmiechu
„Złość piękności szkodzi”? W żadnym wypadku. Pozwólmy dziewczynkom się złościć!
Złość piękności szkodzi? „Zbyt długo dałyśmy sobie wmawiać bajkę o złości, co to kobiecości nie przystoi”
Pokonała już raka i sepsę, teraz 102-latka po raz drugi wyzdrowiała z COVID-19
Pokonała już raka i sepsę, teraz 102-latka po raz drugi wyzdrowiała z COVID-19
Kobieta w ciąży
Suplementacja DHA w ciąży. Nowe rekomendacje PTGiP

„Pierwszą falę epidemii COVID-19 na terytorium Polski przeszliśmy, może poza recesją gospodarczo-ekonomiczną, niemalże suchą stopą. Dzięki temu zyskaliśmy dużo czasu, bo około 6 miesięcy, aby przygotować się na drugą, z racji pory roku i nakładania się epidemii innych wirusów powodujących infekcje dróg oddechowych, cięższą falę zachorowań. No, ale po co. […]. Tym razem braki umiejętności i pomysłu się zemściły” – tak o pandemii pisze lek. Bartosz Fiałek.

Kolejny rekord nowych zakażeń

W czwartek, 15 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych nowych zakażeniach. Tym razem liczba dobowego przyrostu wynosi 8099. To kolejny rekord, jeżeli chodzi o przyrost zakażeń koronawirusem w naszym kraju. Resort podał do informacji również liczbę zgonów. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby.

Na temat pandemii i walki z koronawirusem w polskiej ochronie zdrowia wypowiedział się po raz kolejny lek. Bartosz Fiałek – specjalista w dziedzinie reumatologii, działacz społeczny w obszarze ochrony zdrowia. I po raz kolejny trafił w samo sedno.

„Pierwszą falę epidemii COVID-19 na terytorium Polski przeszliśmy, może poza recesją gospodarczo-ekonomiczną, niemalże suchą stopą. Dzięki temu zyskaliśmy dużo czasu, bo około 6 miesięcy, aby przygotować się na drugą, z racji pory roku i nakładania się epidemii innych wirusów powodujących infekcje dróg oddechowych, cięższą falę zachorowań. No, ale po co. A nuż, widelec uda się przemknąć znowu bez większych szkód, w końcu Polska jest mickiewiczowskim Chrystusem Narodów.

Tym razem braki umiejętności i pomysłu się zemściły. Wychodzi bokiem również to, że pół roku decydenci zajmowali się sobą, kampanią prezydencką, a nie nowym koronawirusem, który był przecież w odwrocie.

Skoro tragedii uniknąć nie można, o czym wiedzą już wszyscy „na górze”, rozpoczęło się gorączkowe poszukiwanie winnych, bo podstawową umiejętnością rządzących jest przecież zrzucanie z siebie odpowiedzialności” – pisze lekarz na swoim profilu na Facebooku.

Lek. Fiałek dodaje, że wszystko zaczęło się od wypowiedzi wicepremiera Sasina, który powiedział, że w Polsce istnieje problem z zaangażowaniem części środowiska lekarskiego. Następnie wspomniał portal „wpolityce”, który doniósł, że na ok. 100 wezwań do pracy przy zwalczaniu epidemii, do walki zgłosiły się jedynie 3 osoby.

„Nie mogło zabraknąć laurki od – dofinansowanego rocznie kwotą blisko 2 miliardów polskich złotych przez polskich podatników – medium rządowego, czyli telewizji polskiej. W końcu minister Dworczyk wskazał, że liczba wykonywanych w ciągu doby testów na obecność zakażenia SARS-CoV-2 zależy tylko od lekarzy, co można interpretować w sposób: za małą liczbę wykonywanych testów obarczać można tylko lekarzy” – dodaje specjalista.

Lekarz odpowiada na zarzuty

Lek. Fiałek pisze dalej, że zmiana strategii, polegająca na przekazie atakującym personel medyczny, głównie lekarzy, nie jest niczym nowym.

„Już ponad 10 lat temu marszałek Dorn mówił: „pokaż lekarzu, co masz w garażu”, „lekarze w kamasze”, a minister Ziobro wskazywał na jednego z lekarzy, że „już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie”. Takie wrzutki zostały odebrane przez społeczeństwo bardzo pozytywnie, więc pomyślano, aby wrócić do korzeni.

Jednak jestem też i ja, który wyjaśni, że gromy w nas wymierzone są bezpodstawne” – pisze specjalista.

Lekarz Fiałek wyjaśnia, że większość lekarzy pracuje w wymiarze równoważników dwóch lub więcej etatów (300-320, a nawet więcej godzin miesięcznie) i nie mają jak zaangażować się bardziej.

„Chyba, że mamy umierać z przepracowania, ale tego – szczęśliwie – składane przez nas przyrzeczenie lekarskiej (a nie przysięga Hipokratesa, jak większość sądzi) nie zakłada” – dodaje.

A co z zarzutami dotyczącymi nieprzyjmowania wezwań do pracy przy zwalczaniu epidemii? Większość z nich była błędna.

„Wystarczy prześledzić, że jedno takie wezwanie trafiło do już nieżyjącego lekarza, inne do kobiet w ciąży czy karmiących, matek samotnie wychowujących dzieci, rodziców małych dzieci czy dzieci niepełnosprawnych, lekarzy emerytów, czyli grup, które nie podlegają skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii. Fakt, ustawodawca nie przewidział, bo w akcie prawnym taki zapis nie widnieje, że zmarli również takiego wezwania otrzymać nie powinni. Gdyby urzędnicy państwowi słuchali, a wyżej wspomniane media były zainteresowane, to wiedzieliby, że demografia środowiska lekarskiego jest bardzo zła – blisko 1/4 (ok. 25 proc.!) lekarzy jest w wieku emerytalnym. Mówiliśmy, ale mieliście to gdzieś, a teraz udajecie zaskoczonych” – komentuje lek. Fiałek.

Liczba testów zależy od lekarza?

Lek. Bartosz Fiałek przyznaje, że wykonanie testu zależy od lekarza. Jednak diagności laboratoryjni od kilku tygodni zgłaszają ogromne braki odczynników, czyli materiału pozwalającego testy wykonać.

„Jak nie ma gdzie i na czym, to testu się nie przeprowadzi. I znowu, z praktyki – kiedy ja zlecam wykonanie testu na obecność nowego koronawirusa u pacjenta, czekam na jego wynik kilka dni. A raz czekałem tych dni 7. I to było trochę ponad tydzień temu” – dodaje.

Na koniec lekarz dodaje, że Polacy właśnie „przebili” głową sufit. Mówi to o ponad 8000 potwierdzonych zakażeń.

„Trupy na ulicach leżeć nie będą, ale w oczekujących na przyjęcie karetkach czy poczekalniach szpitalnych, już niestety tak. Nie straszę, lecz oceniam realnie nadchodzący scenariusz…” – kończy lek. Fiałek.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Lekarz z Przemyśla twierdził, że amantadyna wyleczy Polaków z COVID-19 w ciągu 48 godzin. Teraz Ministerstwo Zdrowia zakazało jej stosowania

Lekarz z Przemyśla twierdził, że amantadyna leczy z COVID-19 w ciągu 48 godzin. Ministerstwo Zdrowia zakazało jej stosowania

Portret za Osocze

Portret za osocze. Rewelacyjna akcja fotografki z Legnicy

Szczepienia na koronawirusa w Polsce coraz bliżej. Jak będzie wyglądał proces szczepień?

Szczepienia na koronawirusa w Polsce coraz bliżej. Jak będzie wyglądał proces szczepień?

Kolejna zmiana w przepisach odnośnie maseczek w pracy. To jednak pracodawca ma o tym decydować

Kolejna zmiana w przepisach odnośnie maseczek w pracy. To pracodawca ma decydować

Liczba przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce przekroczyła milion

Liczba przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce przekroczyła milion

Szczepionka na koronawirusa już dostępna w Wielkiej Brytanii. Dopuściła preparat jako pierwszy kraj na świecie

Wielka Brytania jako pierwsza na świecie dopuściła do użytku szczepionkę na koronawirusa stworzoną przez firmy Pfizer i BioNTech

dziewczyna w domu w czasie pandemii koronawirusa

Włoscy badacze: w Lombardii do 93 proc. zakażeń koronawirusem doszło w domach i podczas spotkań rodzinnych

punkt wymazowy drive-thru

Na koronawirusa będziemy się szczepić w… remizach strażackich? Rząd rozważa różne ewentualności

Japonka

W Japonii więcej osób przez miesiąc popełniło samobójstwo niż zmarło na COVID-19 w 2020 roku. To przestroga dla świata!

Pulsoksymetr

Minister zdrowia o Domowej Opiece Medycznej. Na czym polega i kto zostanie nią objęty?

Szczepienia

Jak długo będziemy odporni na COVID-19 dzięki szczepionce? Amerykański epidemiolog ma wątpliwości

Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek

Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek w pracy. Nie tylko biuro, ale też kuchnia i kantyna

Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Istotną rolę odgrywają hormony

Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Istotną rolę odgrywają hormony

Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach - tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?

Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach – tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?

Galerie handlowe znów otwarte. Na jakich warunkach?

Galerie handlowe znów otwarte. Na jakich warunkach?

Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu

Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu

Ludzie w maseczkach ochronnych

Uczestnicy badań przesiewowych na COVID-19 w Zachodniopomorskiem rezygnują po I etapie

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych, jednak nie bez powodu

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. Jednak 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych. Dlaczego?

Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. "To jest moment, aby zacząć bić na alarm"

Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. „To jest moment, aby zacząć bić na alarm”

Kobieta sprawdza swój portfel

Ryzyko przeniesienia koronawirusa na banknotach jest niskie, podsumowuje Bank Anglii

Polacy nie chcą się testować. Potencjalnie zakażeni SARS-CoV-2 unikają wykonania testu, by nie trafić na kwarantannę

Pielęgniarka z USA pokazała, jak wyglądała przed pandemią i jak wygląda teraz. Ma przekaz dla koronasceptyków

Pielęgniarka z USA pokazała, jak wyglądała przed pandemią i jak wygląda teraz. Ma ważny przekaz dla koronasceptyków

Kobiety w maseczkach ochronnych

Brytyjscy naukowcy odkryli, że osoby zakażone koronawirusem najbardziej zarażają przez pierwsze 5 dni od wystąpienia objawów

Lekarka siedzi zmęczona na podłodze

Jak wygląda sytuacja na SOR-ze w czasie pandemii? Lek. Bartosz Fiałek przytacza historie z dyżuru, nie pozostawiając złudzeń

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?