5 min.
Lek. med. Dawid Ciemięga szczerze o teleporadach podczas pandemii. „Wiele osób mówi, że przychodzi do lekarza, bo w domu nie ma co robić”

Teleporady a choroba dziecka / istock
„My obecnie wcale nie mamy wyjątkowej sytuacji z tymi teleporadami” – pisze lek. med. Dawid Ciemięga na swoim profilu na Facebooku. I dodaje, że właśnie po raz pierwszy każdy z nas ma szansę zobaczyć, jak funkcjonuje opieka medyczna na świecie i jak powinna funkcjonować bez względu na koronawirusa.
Teleporady w czasie pandemii
„Polski system jest stworzony na zasadzie – macie, korzystajcie, ile się da, jak się da, każdemu wszystko, powodzenia. Tylko tych, którzy o tym decydują, nie obchodzi, że jest duża przepaść między tym, co się oferuje, a tym co jest realne. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w pewnych obszarach tej dostępności nie ma, wszyscy wiemy o kolejkach do endokrynologa czy innego specjalisty, które idą w miesiące i lata, ale chodzi tutaj o podstawową opiekę…” – tak zaczyna się najnowszy post lek. med. Dawida Ciemięgi, znanego w mediach społecznościowych pediatry.
Lekarz tłumaczy, że gdy zaczyna się jesień, co roku w przychodni pojawiają się pacjenci, którzy w 80 proc. nie wymagają leczenia, badania ani wizyty w przychodni.
„Więc teraz nie przychodzą, tylko są konsultowani telefonicznie, gdzie ja każdego dnia, odbierając 20-30 telefonów, mówię wszystkim to samo: 'Nie wiem, jak się leczy przeziębienie i katar, bo nie słyszałem o takim leczeniu jeszcze’. Dla niektórych jest to zapewne oburzające, niektórzy są rozczarowani, ale proszę mi pokazać jakiś autorytet medyczny, który stwierdzi, że dziecko, które idzie do przedszkola czy żłobka i ma za 3 dni katar i kaszel, wymaga leczenia” – pisze lek. Ciemięga.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Sezon grypowy w natarciu
Zdaniem eksperta absurdem jest zapisywanie dzieciom na byle przeziębienie i infekcje leków. Lek. med. Ciemięga dodaje, że niektóre leki podawane dzieciom do 3. roku życia, są szkodliwe.
„Z jednej strony lekarz powinien wiedzieć, że przeziębienia się nie leczy połową apteki i powinien działać zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną, a z drugiej strony jest presja rodziców, którzy bardzo często mają do nas pretensje, kiedy mówimy, że katar to nie choroba, albo że kaszel przez kilka dni to nic złego. Wielu lekarzy pod presją rodziców przepisuje tym dzieciom różne rzeczy, bez których przeziębienie i tak minie. Ale dziecko było u lekarza, ten wdrożył leczenie, co prawda z du*y, ale jednak, wszyscy zadowoleni” – pisze dalej pediatra.
Lekarz dalej wyjaśnia, że w wielu krajach teleporady są na porządku dziennym, a pacjenci przed wizytą w przychodni najpierw przechodzą telefoniczną weryfikację. Tam osób z przeziębieniem do poradni nikt nawet nie wpuszcza.
„Ma to istotne znaczenie, ponieważ w okresie jesień-zima wszystkie wirusy czują się znakomicie, kiedy 3/4 społeczeństwa tłoczy się w placówkach medycznych z byle powodu, a tak u nas jest od zawsze. Wiele osób tam się zaraża grypą właśnie, więc ma to znaczenie dla wszystkich, przede wszystkim dla pacjentów. A gdybyśmy nie wstrzymali ruchu w placówkach medycznych, to za chwilę wszystko byłoby zamykane z powodu kwarantanny i to byłaby dopiero katastrofa, bo nawet recepty by nie miał kto wystawić” – wyjaśnia lek. med. Ciemięga.
Pediatra pokazuje jednak też drugą stronę.
„Należy pamiętać, że pomimo płacenia składek na konowałów, to dostęp do opieki medycznej jest dla tych, którzy tego potrzebują, bo naprawdę wiele osób uważa, że im się należy, więc jak mają ochotę iść pokazać gila w nosie, to idą. A przez to zawsze cierpieli ci, którzy potrzebowali, a nie mogli skorzystać. Zdziwilibyście się, jak wiele osób mówi, że przychodzi do lekarza, bo w domu nie ma co robić, więc taka wizyta to jakieś urozmaicenie dnia. I to przyznają sami pacjenci” – pisze ekspert.
Lekarz dodaje jednak, że od wszystkiego są pewne wyjątki, jak np. noworodek z katarem czy dziecko z astmą.
„Prawdziwe problemy pacjentów są mi znane, bo gdy moja mama po wypadku trafiła na SOR, czekała od 19 do 23 z połamanymi żebrami i przebitym płucem na krześle. A dziś mój ojczym wychodząc ze szpitala dostał skierowanie na urologię jako 'pilne’ i terminy są na przyszły rok. Problem SOR jest mi znany, bo kiedyś tam pracowałem. To po prostu jest taka przychodnia, człowiek się nastawia nie wiadomo na co, a 90 proc. pacjentów się zgłasza z przeziębieniem.
Przez rok mojej pracy w SOR rzadko kto wymagał wizyty w tym miejscu, ale jak to w przychodni bywa, przyjmujesz 30 pacjentów z katarem od wczoraj, ale przychodzi 31 i 32, który wymaga interwencji, ale nie ma dla niego czasu i obrywa się za to lekarzowi” – kończy swój post lek. med. Ciemięga.
Lek. Dawid Ciemięga
Kim jest lek. Dawid Ciemięga, którego fanpage z tygodnia na tydzień staje się coraz bardziej popularny? To pediatra z Centrum Medycznego Paprocany w Tychach, pierwszy w Polsce lekarz, który pozwał antyszczepionkowców. Dawid Ciemięga znany jest ze swoich merytorycznie napisanych postów, które nie tylko wywołują uśmiech na twarzy, ale i zmuszają do zastanowienia się nad problemem.
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Zobacz także

„Lecieliśmy do miejsca, w którym już szalała epidemia koronawirusa”. Poznaj historie Polaków wracających do kraju w momencie gdy wybuchła pandemia COVID-19. Jak wyglądała ich kwarantanna?

„Czekanie na wynik jest trudne, w tej atmosferze naprawdę wolałabym mieć Covid-19 i przynajmniej wiedzieć, co będzie działo się dalej”
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023