Przejdź do treści

Lek. med. Dawid Ciemięga szczerze o teleporadach podczas pandemii. „Wiele osób mówi, że przychodzi do lekarza, bo w domu nie ma co robić”

Teleporady a choroba dziecka / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Noradrenalina – działanie, objawy niedoboru i nadmiaru, lek
„Ta decyzja zaprzecza dorobkowi ostatnich 40 lat polskiej medycyny rozrodu, neonatologii i pediatrii”. NIL i PTP o wyroku Trybunału Konstytucyjnego
dziewczyna, ból
„Czy wiesz, czym jest ból?”. Dr Paweł Kabata w mocnych słowach o tym, że nikt nie ma prawa do decydowania o cierpieniu innych
Przeziębienie w ciąży? Lekarka radzi, jak sobie z nim poradzić
Przeziębienie w ciąży? Lekarka podpowiada, jak sobie z nim poradzić
Personel medyczny z własnych środków stworzył „śluzę antycovidową”. Folia szklarniowa i czarne worki na śmieci mają chronić przed wirusem

„My obecnie wcale nie mamy wyjątkowej sytuacji z tymi teleporadami” – pisze lek. med. Dawid Ciemięga na swoim profilu na Facebooku. I dodaje, że właśnie po raz pierwszy każdy z nas ma szansę zobaczyć, jak funkcjonuje opieka medyczna na świecie i jak powinna funkcjonować bez względu na koronawirusa.

Teleporady w czasie pandemii

„Polski system jest stworzony na zasadzie – macie, korzystajcie, ile się da, jak się da, każdemu wszystko, powodzenia. Tylko tych, którzy o tym decydują, nie obchodzi, że jest duża przepaść między tym, co się oferuje, a tym co jest realne. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w pewnych obszarach tej dostępności nie ma, wszyscy wiemy o kolejkach do endokrynologa czy innego specjalisty, które idą w miesiące i lata, ale chodzi tutaj o podstawową opiekę…” – tak zaczyna się najnowszy post lek. med. Dawida Ciemięgi, znanego w mediach społecznościowych pediatry.

Lekarz tłumaczy, że gdy zaczyna się jesień, co roku w przychodni pojawiają się pacjenci, którzy w 80 proc. nie wymagają leczenia, badania ani wizyty w przychodni.

„Więc teraz nie przychodzą, tylko są konsultowani telefonicznie, gdzie ja każdego dnia, odbierając 20-30 telefonów, mówię wszystkim to samo: ‚Nie wiem, jak się leczy przeziębienie i katar, bo nie słyszałem o takim leczeniu jeszcze’. Dla niektórych jest to zapewne oburzające, niektórzy są rozczarowani, ale proszę mi pokazać jakiś autorytet medyczny, który stwierdzi, że dziecko, które idzie do przedszkola czy żłobka i ma za 3 dni katar i kaszel, wymaga leczenia” – pisze lek. Ciemięga.

Dagmara Sobczak

Sezon grypowy w natarciu

Zdaniem eksperta absurdem jest zapisywanie dzieciom na byle przeziębienie i infekcje leków. Lek. med. Ciemięga dodaje, że niektóre leki podawane dzieciom do 3. roku życia, są szkodliwe. 

„Z jednej strony lekarz powinien wiedzieć, że przeziębienia się nie leczy połową apteki i powinien działać zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną, a z drugiej strony jest presja rodziców, którzy bardzo często mają do nas pretensje, kiedy mówimy, że katar to nie choroba, albo że kaszel przez kilka dni to nic złego. Wielu lekarzy pod presją rodziców przepisuje tym dzieciom różne rzeczy, bez których przeziębienie i tak minie. Ale dziecko było u lekarza, ten wdrożył leczenie, co prawda z du*y, ale jednak, wszyscy zadowoleni” – pisze dalej pediatra.

Lekarz dalej wyjaśnia, że w wielu krajach teleporady są na porządku dziennym, a pacjenci przed wizytą w przychodni najpierw przechodzą telefoniczną weryfikację. Tam osób z przeziębieniem do poradni nikt nawet nie wpuszcza.

„Ma to istotne znaczenie, ponieważ w okresie jesień-zima wszystkie wirusy czują się znakomicie, kiedy 3/4 społeczeństwa tłoczy się w placówkach medycznych z byle powodu, a tak u nas jest od zawsze. Wiele osób tam się zaraża grypą właśnie, więc ma to znaczenie dla wszystkich, przede wszystkim dla pacjentów. A gdybyśmy nie wstrzymali ruchu w placówkach medycznych, to za chwilę wszystko byłoby zamykane z powodu kwarantanny i to byłaby dopiero katastrofa, bo nawet recepty by nie miał kto wystawić” – wyjaśnia lek. med. Ciemięga.

Pediatra pokazuje jednak też drugą stronę.

„Należy pamiętać, że pomimo płacenia składek na konowałów, to dostęp do opieki medycznej jest dla tych, którzy tego potrzebują, bo naprawdę wiele osób uważa, że im się należy, więc jak mają ochotę iść pokazać gila w nosie, to idą. A przez to zawsze cierpieli ci, którzy potrzebowali, a nie mogli skorzystać. Zdziwilibyście się, jak wiele osób mówi, że przychodzi do lekarza, bo w domu nie ma co robić, więc taka wizyta to jakieś urozmaicenie dnia. I to przyznają sami pacjenci” – pisze ekspert.

Lekarz dodaje jednak, że od wszystkiego są pewne wyjątki, jak np. noworodek z katarem czy dziecko z astmą.

Koronawirus a porodówki / iStock

„Prawdziwe problemy pacjentów są mi znane, bo gdy moja mama po wypadku trafiła na SOR, czekała od 19 do 23 z połamanymi żebrami i przebitym płucem na krześle. A dziś mój ojczym wychodząc ze szpitala dostał skierowanie na urologię jako ‚pilne’ i terminy są na przyszły rok. Problem SOR jest mi znany, bo kiedyś tam pracowałem. To po prostu jest taka przychodnia, człowiek się nastawia nie wiadomo na co, a 90 proc. pacjentów się zgłasza z przeziębieniem.

Przez rok mojej pracy w SOR rzadko kto wymagał wizyty w tym miejscu, ale jak to w przychodni bywa, przyjmujesz 30 pacjentów z katarem od wczoraj, ale przychodzi 31 i 32, który wymaga interwencji, ale nie ma dla niego czasu i obrywa się za to lekarzowi” – kończy swój post lek. med. Ciemięga.

Lek. Dawid Ciemięga

Kim jest lek. Dawid Ciemięga, którego fanpage z tygodnia na tydzień staje się coraz bardziej popularny? To pediatra z Centrum Medycznego Paprocany w Tychach, pierwszy w Polsce lekarz, który pozwał antyszczepionkowców. Dawid Ciemięga znany jest ze swoich merytorycznie napisanych postów, które nie tylko wywołują uśmiech na twarzy, ale i zmuszają do zastanowienia się nad problemem.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

https://www.hellozdrowie.pl/alarmujace-dane-polska-na-5-miejscu-pod-wzgledem-liczby-zgonow-na-covid-19-w-unii-europejskiej/

Alarmujące dane. Polska na 5. miejscu pod względem liczby zgonów na COVID-19 w Unii Europejskiej

Cała Polska w czerwonej strefie.

Cała Polska w czerwonej strefie! W życie wchodzą nowe obostrzenia dotyczące pandemii COVID-19

covid-19

Słowacja przetestuje wszystkich obywateli, godzina policyjna w Lombardii. Przegląd najważniejszych newsów dotyczących pandemii w Europie

Pacjent w trakcie testu na koronawirusa

Jak przygotować się do testu na koronawirusa? Czego nie robić? Ministerstwo Zdrowia podało zalecenia

Karetka pogowia i SOR

Ratownik medyczny Jan Świtała o koronawirusie: Te igrzyska są dopiero przed nami. Po nich zacznie się rozliczanie z każdego trupa

Maja Bohosiewicz zrobiła test na koronawirusa. Pokazała, jak wygląda badanie

Padł kolejny rekord zarażeń koronawirusem

Padł kolejny rekord zarażeń koronawirusem. Zostało potwierdzonych ponad 10 tys. przypadków

W Częstochowie odbyła się impreza na tysiąc osób w czasie pandemii. Organizatorom grozi nawet 8 lat więzienia

W Częstochowie odbyła się impreza na tysiąc osób. Organizatorom grozi nawet 8 lat więzienia

Dlaczego koronawirus zabił już ponad milion osób? Powstał światowy raport zdrowia, który odpowiada na to pytanie

Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. "Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie"

Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. „Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie”

Dariusz Gnatowski

Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał 59 lat

koronawirus, Mediolan

„Lombardia się poddaje i wywiesza białą flagę”. Włoskie media o lawinowym wzroście zakażeń i nowych obostrzeniach w regionie

Lek. Bartosz Fiałek o zmianach w powoływaniu personelu medycznego: „Zaczyna się łapanka jak na ulicach Mińska”

Prof. Bolesław Samoliński: „Istnieje znacznie więcej sytuacji, gdy teleporada nie może być zastosowana”

koronawirus polska

W ciągu tygodnia osiągniemy granicę 15 tys. zachorowań dziennie? MZ o scenariuszach i narzędziach walki z COVID-19

Dr Michał Strus: „Wiedza na temat wpływu infekcji COVID-19 na kobietę w ciąży oraz płód zmienia się z dnia na dzień”

pociąg w czasach pandemii

Obostrzenia w pociągach PKP Intercity: ograniczenie liczby pasażerów do połowy miejsc siedzących

Stadion Narodowy

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy dla chorych na COVID-19

WHO: leki przeciwwirusowe nieskuteczne w walce z koronawirusem. Wśród nich jest remdesiwir, którego działanie było bardzo obiecujące

WHO: leki przeciwwirusowe nieskuteczne w walce z koronawirusem. Wśród nich jest remdesiwir

Rząd łagodzi zapowiedzi restrykcji w siłowniach i na basenach. Kto może odetchnąć z ulgą?

Rząd łagodzi zapowiedzi restrykcji w siłowniach i na basenach. Kto może odetchnąć z ulgą?

Jakub Krawiec, psycholog, SWPS

Jakub Krawiec: „Szczepienie” na poziomie informacyjnym pomoże nam łatwiej zdecydować, czy wziąć medyczną szczepionkę, gdy już będzie na rynku

Obostrzenia w sklepach złagodzone, za to większy rygor na ulicach. Sprawdź, co się zmieniło

Obostrzenia w sklepach złagodzone, za to większy rygor na ulicach. Sprawdź, co się zmieniło

Lek. Dawid Ciemięga: „Jak będziecie umierać w domach, to podziękujcie tym, którzy udostępniali treści antycovidowe i niech koronasceptycy was ratują”

Klauzula dobrego Samarytanina. Błędy popełniane nieumyślnie w ramach walki z koronawirusem nie będą karane

Klauzula dobrego Samarytanina. Błędy popełniane nieumyślnie w ramach walki z koronawirusem nie będą karane

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku