2 min.
Lek na cholesterol może leczyć COVID-19. Wykazał 70 proc. skuteczności

Lek na cholesterol może leczyć COVID-19. Wykazał 70 proc. skuteczności/ Pexels
Badanie przeprowadzone przez naukowców na ludzkich komórkach w laboratorium sugerują, że lek na cholesterol, znany jako fenofibrat, może zmniejszyć nasilenie i objawy infekcji spowodowanej COVID-19 nawet o 70 proc. Eksperci zaznaczają także, że lek znacznie zmniejsza rozprzestrzenianie się wirusa.
Spis treści
Lek na cholesterol zwalcza COVID-19?
Zgodnie z nowym badaniem przeprowadzonym przez brytyjskich i włoskich naukowców, fenofibrat może znacznie zmniejszyć infekcję wywołaną przez koronawirusa SARS-COV-2. Naukowcy odkryli, że lek ten zmniejsza infekcję nawet o 70 proc. Jak wykazali, fenofibrat może być skuteczny również przeciw szybciej rozprzestrzeniającym się wariantom koronawirusa.
„Nasze dane wskazują, że fenofibrat może potencjalnie zmniejszać nasilenie objawów COVID-19, a także rozprzestrzeniania się wirusa. Biorąc pod uwagę, że to lek doustny, który jest bardzo tani i dostępny na całym świecie, wraz z jego obszerną historią stosowania klinicznego i dobrym profilem bezpieczeństwa, nasze dane mają globalne implikacje – zwłaszcza w krajach o niskich średnich dochodach” – powiedziała współautorka badania dr Elisa Vicenzi z Instytutu Naukowego San Raffaele w Mediolanie.
Międzynarodowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Birmingham, Keele University i San Raffaele Scientific Institute we Włoszech wykazało, że zmniejszenie infekcji następuje już przy użyciu stężeń leku, które są „bezpieczne i osiągalne” tak jak przy użyciu standardowej dawki klinicznej fenofibratu. Ponadto lek ten jest dopuszczony do stosowania w większości krajów na świecie. Przepisuje się go najczęściej w leczeniu stanów takich jak wysoki poziom cholesterolu i lipidów we krwi.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Fenofibrat – jak działa przy zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2?
Koronawirus SARS-CoV-2 odpowiedzialny za rozwój COVID-19 infekuje ludzi za pomocą tak zwanego białka „kolca”, które przyłącza się do receptorów ACE2 na powierzchni komórek. Po „zahaczeniu” się do komórki, wirus przejmuje nad nią kontrolę dla własnych celów i replikuje się. Jednak w obecności fenofibratu i substancji czynnej leku (kwasu fenofibryny) ta ścieżka zostaje zakłócona.
Badanie zostało przeprowadzone na ludzkich komórkach w laboratorium. Teraz naukowcy apelują o przeprowadzenie dalszych badań klinicznych w celu przetestowania leku u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023
„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska

14.03.2023