3 min.
Lek na COVID-19? Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków przestrzega: uważaj na fałszywe produkty

Lek na COVID-19? Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków przestrzega: uważaj na fałszywe produkty / Rawpixel
Najnowsze
03.03.2021
Niektóre szczepy koronawirusa są bardziej zaraźliwe niż inne. Naukowcy już wiedzą, dlaczego
02.03.2021
„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
02.03.2021
Polski rząd rozważa zakup chińskich szczepionek przeciwko COVID-19. Nie będzie to jednak proste
02.03.2021
Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia lek. Joanna Adamiak
02.03.2021
Kąpiel kwasowęglowa – rodzaje, wskazania, działanie, cena
„Epidemia stała się doskonałą okazją dla oszustów, którzy próbują dorobić się na ludzkim strachu, niepewności” – podkreśla Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL). Jej prezes Michał Kaczmarski apeluje, żebyśmy nie dali się nabrać na „leki” dostępne w internecie. Jak podaje, aż 50 proc. z nich jest sfałszowanych. Sprawdź, na co warto uważać.
Nie daj się nabrać
Mimo iż z epidemią mamy do czynienia od kilku miesięcy, nie istnieją jeszcze żadne szczepionki ani leki na COVID-19. Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków podkreśla, że wszystkie preparaty są dopiero w fazie badań i nie są dostępne w legalnym obrocie. Jednak na czarnym rynku sprzedawane są środki, które mają rzekomo zapewniać ochronę przed koronawirusem, a nie mają nic wspólnego z lekami. Wręcz przeciwnie – ich zażycie może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto wystrzegać się specyfików o nieznanym pochodzeniu.
„Epidemia stała się doskonałą okazją dla oszustów, którzy próbują dorobić się na ludzkim strachu, niepewności, ale też… łatwowierności. W sieci pojawiają się nieprawdziwe doniesienia o wynalezieniu leków na COVID-19 i część pacjentów próbuje leczyć się na własną rękę. Fałszywe produkty obiecują zapobieganie, leczenie lub łagodzenie objawów COVID-19. Mogą występować w różnej formie – leków, suplementów czy ziół. Wszystkie jednak są oszustwem, żaden z nich nie ma bowiem udowodnionego działania” – podkreślają przedstawiciele fundacji.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Jak podkreśla Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków, problemem jest nie tylko narażanie pacjentów na straty finansowe. Ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo osób przyjmujących fałszywe leki. Specyfiki o nieznanym składzie i działaniu są potencjalnie niebezpieczne. Nie da się też przewidzieć ich reakcji z innymi przyjmowanymi produktami leczniczymi. Co równie groźne, mogą też opóźniać decyzję o wizycie u specjalisty i podjęcie prawidłowego leczenia. W tym czasie przyjmujący je może zarażać inne osoby.
Według KOWAL jedynym sposobem na to, by mieć pewność, że dany lek jest bezpieczny, jest kupowanie go u legalnych dystrybutorów. Dodatkową ochroną w tym wypadku jest fakt, że od lutego 2019 roku apteki mają obowiązek weryfikowania leków serializowanych, czyli sprawdzania ich wiarygodności w ogólnopolskim systemie weryfikacji autentyczności leków.
– Dzięki podwójnemu zabezpieczeniu znajdującemu się na opakowaniu leku, pacjenci mają pewność, że kupują produkt legalny i bezpieczny. Niemal 100 proc. ogólnodostępnych aptek w Polsce posiada dostęp do systemu weryfikującego oryginalność leku –tłumaczy Michał Kaczmarski, prezes zarządu Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), która czuwa nad systemem weryfikacji w Polsce. – Nie dajmy się nabrać na „leki” kupowane w internecie, według Światowej Organizacji Zdrowia aż 50 proc. z nich jest sfałszowanych – dodaje.
Jak się uchronić przed fałszerstwem?
Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków zaleca, żeby przede wszystkim kupować leki w legalnej aptece.
Jeśli apteka internetowa oferuje dostawę leku na receptę do paczkomatu, bez okazania recepty, powinno to wzbudzić podejrzliwość. Jeśli usłyszałeś o najnowszym leku na COVID-19, zanotuj jego nazwę i zapytaj w najbliższej aptece o jego dostępność. Jeśli apteka nie ma go w ofercie – nie kupuj go z innego źródła.
Zobacz także

„Już wkrótce wiele osób powinno zaobserwować poprawę samopoczucia. Wspaniałą ludzką cechą jest adaptacja do panujących warunków” – mówi psycholog Małgorzata Dragan o zdrowiu psychicznym w czasach koronawirusa

„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?

Koronawirus – ostatnie starcie? Francuski lekarz twierdzi, że ma skuteczny lek na COVID-19
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021
„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

25.02.2021