Przejdź do treści

Lek Pfizera na COVID-19 obniża ryzyko hospitalizacji o 89 proc. Kiedy będzie dostępny w Europie?

Lek Pfizera na COVID-19 obniża ryzyko hospitalizacji o 89 proc. Kiedy będzie dostępny w Europie?
Lek Pfizera na COVID-19 obniża ryzyko hospitalizacji o 89 proc. Kiedy będzie dostępny w Europie? / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W połowie grudnia lek na COVID-19, wyprodukowany przez koncern Merck & Co, ma być dostępny w Polsce. Kiedy możemy jednak spodziewać się na rynku preparatu Pfizera? Na to pytanie odpowiada w rozmowie z RMF FM Dorota Hryniewiecka-Firlej, szefowa polskiego oddziału producenta.

Kiedy lek Pfizera będzie dostępny w Europie?

Wyniki badań nad Paxlovidem, lekiem produkowanym przez Pfizera, są bardzo obiecujące. Tylko 0,8 proc. pacjentów, którzy otrzymali lek w czasie trzech dni od wystąpienia objawów, było hospitalizowanych.

„W czasie badań klinicznych leku o nazwie Paxlovid ryzyko hospitalizacji lub zgonu dorosłych osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19 spadało o 89 proc.” – informuje Reuters.

16 listopada koncern złożył wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków o jego rejestrację w specjalnym trybie. Kiedy możemy się spodziewać leku na rynku europejskim? Jak przekonuje w rozmowie z RMF FM szefowa polskiego oddziału producenta Dorota Hryniewiecka-Firlej, preparat ma być „szeroko dostępny” w UE do końca marca 2022 roku.

Lekarze w uniformach

Jak działa lek?

Działanie leku marki Pfizer polega na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za namnażanie się wirusa. Molnupiravir, który niedawno został dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii, ma inną zasadę działania. Z enzymem odpowiedzialnym za namnażanie się wirusa wchodzi on w reakcję, w wyniku czego wirus zostaje w pewien sposób „oszukany”, ponieważ jego materiał genetyczny zostaje wprowadzony w błąd.

W obu przypadkach lek ma być podawany w formie tabletki pacjentom z lekkimi i umiarkowanymi objawami COVID-19. Jednak po zażyciu leku Pfizera efekty widoczne u badanych osób były znacznie lepsze. Podczas gdy testy kliniczne Pfizera wykazały, że ryzyko hospitalizacji lub zgonu dorosłych osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19 spadało o 89 proc, w przypadku leku Merck & Co było to 50 proc.

Pfizer ma wystąpić do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków o dopuszczenie Paxlovidu do użytku w specjalnym, przyspieszonym trybie. Merck & Co złożył już taki wniosek, ale nie dostał jeszcze odpowiedzi. Oprócz Pfizera i Mercka nad lekiem na COVID-19 pracuje jeszcze inny koncern farmaceutyczny: Roche Holding AG.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.