Lek Pfizera na COVID-19 obniża ryzyko hospitalizacji o 89 proc. Kiedy będzie dostępny w Europie?

się ten artykuł?
W połowie grudnia lek na COVID-19, wyprodukowany przez koncern Merck & Co, ma być dostępny w Polsce. Kiedy możemy jednak spodziewać się na rynku preparatu Pfizera? Na to pytanie odpowiada w rozmowie z RMF FM Dorota Hryniewiecka-Firlej, szefowa polskiego oddziału producenta.
Kiedy lek Pfizera będzie dostępny w Europie?
Wyniki badań nad Paxlovidem, lekiem produkowanym przez Pfizera, są bardzo obiecujące. Tylko 0,8 proc. pacjentów, którzy otrzymali lek w czasie trzech dni od wystąpienia objawów, było hospitalizowanych.
„W czasie badań klinicznych leku o nazwie Paxlovid ryzyko hospitalizacji lub zgonu dorosłych osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19 spadało o 89 proc.” – informuje Reuters.
16 listopada koncern złożył wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków o jego rejestrację w specjalnym trybie. Kiedy możemy się spodziewać leku na rynku europejskim? Jak przekonuje w rozmowie z RMF FM szefowa polskiego oddziału producenta Dorota Hryniewiecka-Firlej, preparat ma być „szeroko dostępny” w UE do końca marca 2022 roku.
Jak działa lek?
Działanie leku marki Pfizer polega na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za namnażanie się wirusa. Molnupiravir, który niedawno został dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii, ma inną zasadę działania. Z enzymem odpowiedzialnym za namnażanie się wirusa wchodzi on w reakcję, w wyniku czego wirus zostaje w pewien sposób „oszukany”, ponieważ jego materiał genetyczny zostaje wprowadzony w błąd.
W obu przypadkach lek ma być podawany w formie tabletki pacjentom z lekkimi i umiarkowanymi objawami COVID-19. Jednak po zażyciu leku Pfizera efekty widoczne u badanych osób były znacznie lepsze. Podczas gdy testy kliniczne Pfizera wykazały, że ryzyko hospitalizacji lub zgonu dorosłych osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19 spadało o 89 proc, w przypadku leku Merck & Co było to 50 proc.
Pfizer ma wystąpić do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków o dopuszczenie Paxlovidu do użytku w specjalnym, przyspieszonym trybie. Merck & Co złożył już taki wniosek, ale nie dostał jeszcze odpowiedzi. Oprócz Pfizera i Mercka nad lekiem na COVID-19 pracuje jeszcze inny koncern farmaceutyczny: Roche Holding AG.
Polecamy

Nowy śmiertelny wirus atakuje tuż za naszą granicą. Ogłoszono alert w całym kraju

Koronawirus znów w natarciu, alarmujące dane. „Mamy tyle zakażeń COVID-19, ile jesienią 2020 roku” – ostrzega Paweł Grzesiowski

„Mogą uratować życie i zapobiec paraliżowi w służbie zdrowia”. Lekarze apelują o zakładanie maseczek w przychodniach
