2 min.
Lekarz osłucha cię przez telefon. Nowy program Ministerstwa Zdrowia staje się faktem

Lekarz osłucha cię przez telefon. Nowy program Ministerstwa Zdrowia staje się faktem/ iStock
Już niedługo lekarz osłucha chorych przez telefon? Rusza pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia – „E-stetoskop”. Dzięki niemu specjalista będzie mógł zbadać pacjenta na odległość za pomocą elektronicznego stetoskopu.
Lekarz osłucha nas na odległość
W czasie pandemii teleporada stała się normą, co wciąż rodzi wiele kontrowersji. Zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z pandemią COVID-19 należało jednak maksymalnie ograniczyć wizyty osobiste chorych pacjentów w placówkach medycznych. Standardem stały się więc e-recepty i e-skierowania.
Tym razem rząd idzie o krok dalej i zapowiada program, dzięki któremu lekarz będzie mógł zbadać pacjenta na odległość. Ruszył bowiem pilotażowy program „E-stetoskop” Ministerstwa Zdrowia. Zakłada on wykorzystanie elektronicznych stetoskopów, którymi można zbadać płuca w warunkach domowych w ramach teleporad.
Obecnie trwa nabór placówek POZ, które chciałyby wziąć udział w programie. Jak czytamy na stronie rządowej, pilotaż obejmie co najmniej tysiąc pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego. Placówki, które zostaną zakwalifikowane, dostaną elektroniczne stetoskopy. Urządzenia zostaną następnie udostępnione chorym w celu zdalnej diagnostyki.
Jak działa e-stetoskop?
E-stetoskop przekształca dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne, które mogą być dalej wzmacniane w celu optymalnego słuchania. Sygnały te następnie są przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza. Co będzie musiał zrobić pacjent, żeby wszystko poszło zgodnie z planem?
Wystarczy, że w czasie teleporady lekarz powie pacjentowi, gdzie dokładnie ma przyłożyć słuchawkę stetoskopu, a urządzenie precyzyjnie przeanalizuje dźwięki z jego klatki piersiowej. Odsłuch z badania płuc chorego zostanie przesłany do lekarza – czytamy na stronie.
W razie wątpliwości do jakości świadczenia, lekarz może zmienić formę dalszej diagnostyki i leczenia pacjenta.
Podeślij znajomym!
Zobacz także

Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?

Ile osób w Polsce zmarło po szczepionce na COVID-19? U ilu wystąpiła zakrzepica? Znamy najnowsze dane

Szczepionki mRNA na COVID-19 bezpieczne dla kobiet w ciąży? Opublikowano pierwsze tak duże badanie na ten temat
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023