3 min.
Lekcje oddechu dla ozdrowieńców. Bielscy aktorzy chcą pomóc osobom, które przeszły COVID-19

Lekcje oddechu dla ozdrowieńców. Bielscy aktorzy chcą pomóc osobom, które przeszły z COVID-19 / Youtube UM Bielsko-Biała
Aktorzy bielskiego Teatru Polskiego nagrali wideo, na którym zaprezentowali zestaw ćwiczeń oddechowych dla ozdrowieńców. W ten sposób chcą wesprzeć osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem i zmagają się z dusznościami oraz stanami lękowymi.
„To nie jest żart”
Michał Czaderna i Mateusz Wojtasiński, aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, wpadli na świetny pomysł. By wesprzeć osoby, które przechorowały COVID-19 i wciąż uskarżają się na trudności z oddychaniem oraz borykają się z zaburzeniami lękowymi, nagrali specjalny „film instruktażowy” z zestawem kilku prostych ćwiczeń oddechowych.
Wykonać może je dosłownie każdy. Jedyne, czego potrzeba, to krzesło z oparciem oraz odrobina wolnego miejsca.
„To szczególnie ważna aktywność po przebyciu koronawirusa. Przygotowany zestaw ćwiczeń pomoże zredukować stres, poprawić nastrój, wzmocnić siłę mięśni, poprawić sprawność umysłową oraz rozprawić się z dusznościami” – zakomunikowała Emilia Klejmont z wydziału prasowego urzędu miejskiego Bielska-Białej, który chwali się wideo.
Rymowany tekst i rapowa konwencja sprawiają, że przekaz jest prosty w odbiorze, a treści – łatwo przyswajalne.
„Wpadająca w ucho muzyka ma nakłonić młodych, by przekazali to starszym osobom” – zauważa w rozmowie z Polsat News jeden z aktorów, Mateusz Wojtasiński. Drugi, Michał Czaderna, dodaje: „Spróbowaliśmy stworzyć to wszystko w sposób humorystyczny i nieprzerysowany, bo to nie jest żart”.
Co istotne, przedstawiony zestaw ćwiczeń był uprzednio skonsultowany z lekarzami. A to po to, by mieć pewność, że propozycja bielskich aktorów jest nie tylko bezpieczna, ale również – niesie za sobą działanie terapeutyczne.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Skutki tzw. „długiego COVID-19”
Specjaliści od długiego już czasu szukają sposobów na zmierzenie się ze skutkami tzw. „długiego COVID-19”. Bezustannie badają, jakie spustoszenia w organizmie może poczynić choroba i sprawdzają, które metody rehabilitacji działają najlepiej. O tym problemie mówiła w rozmowie z Hello Zdrowie dr n. med Krystyna Rasławska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala MSWiA w Głuchołazach, w którym ozdrowieńcy walczą z powikłaniami po zakażeniu koronawirusem:
– Podstawowym problemem większości z nich są dolegliwości ze strony układu oddechowego – duszność przy niewielkim wysiłku, problem przy wchodzeniu po schodach, bóle klatki piersiowej. Na zdjęciu rentgenowskim ich płuca podobne są do „gotującej się zupy”. Czarne tło to zdrowy miąższ płuc. Na tym tle widoczne są białe plamy – świeże zmiany pocovidowe . Mogą się same wycofać, ale mogą też ulec zbliznowaceniu.
Pacjenci skarżą się również na bezsenność, zaburzenia lękowe i depresyjne. Jak podkreślała specjalistka, na ten moment dla ozdrowieńców, którzy mierzą się z niespecyficznymi dolegliwościami, nie ma w Polsce żadnej oferty leczniczej. Ćwiczenia poprawiają krążenie, oddech i sprawność są jednak istotnym elementem rehabilitacji.
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023