Przejdź do treści

Leki na nadciśnienie zmniejszają śmiertelność na COVID-19. Nowe ustalenia hiszpańskich naukowców

Leki na nadciśnienie zmniejszają śmiertelność na COVID-19
Leki na nadciśnienie zmniejszają śmiertelność na COVID-19 / Zdjęcie: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego obniżają śmiertelność wśród osób, które zostały zainfekowane koronawirusem. Zastosowanie tych preparatów zmniejsza śmiertelność o 32 proc. – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej.

Leki na nadciśnienie pomagają zwalczyć COVID-19

Naukowcy podają, że za zmniejszenie liczby zgonów na SARS-CoV-2 odpowiadały dwie grupy substancji stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Wysoką skuteczność w hamowaniu śmiertelności chorych na COVID-19 zaobserwowano przy użyciu inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI), czyli grupy leków stosowanych głównie w terapii nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca, czytamy w opracowaniu opublikowanym w „Journal of Clinical Medicine”.

Badania hiszpańskich naukowców dowiodły, że drugą grupą substancji skuteczną w obniżaniu śmiertelności zakażonych koronawirusem okazały się antagonisty receptora angiotensyny II (ARB). Mechanizm działania tej grupy leków powszechnie stosowanej do leczenia nadciśnienia tętniczego polega na blokowaniu receptora angiotensynowego typu 1.

Przebadano starsze osoby

Zdaniem hiszpańskich badaczy grupą najbardziej narażoną na zgon wskutek zakażenia koronawirusem są osoby starsze. I to oni zostali uwzględnieni w badaniu. Ich średnia wieku wynosiła 67 lat.

Oddziaływanie leków na nadciśnienie sprawdzono u blisko 3 tys. pacjentów z nadciśnieniem. Dla porównania wskaźnika śmiertelności użyto grupy zakażonych koronawirusem liczącej ponad 7 tys. osób bez problemów z nadciśnieniem tętniczym.

Naukowcy poinformowali, że wydzielona podczas studium grupa pacjentów cierpiała równocześnie na COVID-19 oraz na nadciśnienie tętnicze, stąd przyjmowała leki z grupy ACEI oraz ARB. Podkreślili, że terapia tymi środkami nie została na nich wymuszona.

Laboratorium

Nowe terapie w leczeniu koronawirusa

Naukowcy na całym świecie cały czas pracują nad opracowaniem skutecznych metod leczenia i zapobiegania COVID-19. Jedynym oficjalnym lekiem na COVID-19 dostępnym w szpitalach jest remdesivir, ale jego skuteczność cały czas jest dyskutowana. To lek przeciwwirusowy wcześniej stosowany w walce m.in. z chorobą Ebola. Remdesivir zakłóca produkcję materiału genetycznego oraz zapobiega rozmnażaniu się wirusa. Podaje się go dożylnie w kroplówce.

Pod koniec marca firma Pfizer rozpoczęła badania kliniczne leku na COVID-19 o roboczej nazwie PF-07321332. Jest on klasyfikowany jako „inhibitor proteazy”, co oznacza, że zaliczać się będzie do tej samej kategorii co leki na HIV czy wirusowe zapalenie wątroby typu C. Ma to być preparat doustny, który będzie można samodzielnie stosować w domu. Może wejść na rynek jeszcze w 2021 roku.

W maju Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach preparatu Sotrovimab. Sotrovimab oparty na przeciwciałach monoklonalnych nie został jednak dopuszczony do stosowania u wszystkich chorych. Pacjenci hospitalizowani z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub wymagający podania tlenu nie będą mogli skorzystać z terapii. Preparat może być wykorzystywany w leczeniu łagodnych i umiarkowanych stanów choroby u osób od 12. roku życia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.