3 min.
„Lombardia wywiesza białą flagę”. Drastyczny wzrost zakażeń i nowe obostrzenia w regionie

Koronawirus w Lombardii: nadeszła druga fala/ iStock
20.05.2022
Małpia ospa dynamicznie rozprzestrzenia się w Europie. Wirus jest coraz bliżej Polski
19.05.2022
Czy w trakcie pobytu w szpitalu trzeba mieć swoje leki, które przyjmujemy na co dzień? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober
19.05.2022
„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym
19.05.2022
Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące
18.05.2022
Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze
W związku z niepokojącym wzrostem liczby przypadków koronawirusa w Lombardii – regionie najbardziej dotkniętym epidemią we Włoszech – tamtejsze władze zawnioskowały do rządu o wprowadzenie godziny policyjnej. Dziennik „La Repubblica” komentuje, że tego typu krok „cofa wszystkich z psychologicznego punktu widzenia do mrocznego klimatu kwarantanny na wiosnę”.
Spis treści
Koronawirus w Lombardii: nadeszła druga fala
Lawinowo rośnie liczba zakażeń w Lombardii – regionie, który wiosną został w najbardziej dotkliwy sposób doświadczony epidemią COVID-19. By nie powtórzyć marcowego scenariusza, szef tamtejszych władz, Attilio Fontana, wraz z burmistrzami miast w regionie wystosował do rządu w Rzymie wniosek o wprowadzenie godziny policyjnej. Miałaby ona obowiązywać od godz. 23 do godz. 5 nad ranem, począwszy od czwartku.
Lombardzkie władze chcą, by w tym czasie można było się poruszać po ulicach jedynie z powodów zdrowotnych, pracy lub innych uzasadnionych przyczyn. Ponadto przedstawiciele lokalnej administracji są za zamknięciem centrów handlowych w weekendy – nie dotyczyłoby to sklepów spożywczych i z artykułami pierwszej potrzeby.
Zdaniem włoskich mediów podobną decyzję mogą podjąć inne regiony. „La Repubblica” zwraca uwagę, że taki krok „cofa wszystkich z psychologicznego punktu widzenia do mrocznego klimatu kwarantanny na wiosnę”.
Wniosek w sprawie wprowadzenia nowych obostrzeń z miejsca poparł minister zdrowia Roberto Speranza. Przewidywane scenariusze zakładają bowiem, że do końca października (czyli w mniej niż dwa tygodnie) do lombardzkich szpitali trafią 4 tysiące chorych na COVID-19, z czego 600 wyląduje na oddziałach intensywnej terapii.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Koronawirus we Włoszech – jak obecnie wygląda sytuacja
W poniedziałek 19 października w Lombardi potwierdzono 1,6 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. Dzień wcześniej liczba ta była niemal dwa razy wyższa – wyniosła ok. 3 tysięcy. W szczytowym okresie epidemii w całym kraju notowano 6,5 tys. infekcji SARS-CoV-2 dziennie.
Od początku epidemii we Włoszech wykryto ponad 424 tys. przypadków zakażenia. Blisko 37 tys. osób zmarło.
Włoski rząd chce za wszelką cenę uniknąć kolejnej ogólnokrajowej blokady, bo – jak podkreślają eksperci – fatalnie odbiłoby się to na gospodarce (i tak już mocno nadwyrężonej kilkutygodniowym, wiosennym lockdownem). Nie wyklucza to jednak zamknięcia poszczególnych miast, a jeśli zajdzie taka konieczność – nawet całych prowincji.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

Ponad milion ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie. Zmarło co najmniej 7 tys. pracowników ochrony zdrowia

Włoski pacjent „zero” wyszedł ze szpitala. Ma ważne przesłanie dla wszystkich

„Aktualnie sytuacja we Włoszech jest lepsza niż w Polsce” – Anna Cykowska krytycznie o postawie Polaków wobec pandemii
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

15.05.2022