Przejdź do treści

Malta zaszczepiła 90 proc. swojej populacji. „Mamy rekord świata”

Malta
Malta zaszczepiła 90 proc. swojej populacji. "Mamy rekord świata"/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Malta stała się właśnie pierwszym krajem na świecie, który zaszczepił 90 proc. populacji w wieku powyżej 12 lat. Z tego powodu zamknięto ośrodki szczepień, pozostawiając otwarty tylko jeden na uniwersytecie w mieście Msida.

„Mamy rekord świata”

Malta jest pierwszym krajem na świecie, który zaszczepił 90 proc. społeczeństwa powyżej 12 roku życia. Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia podało, że obecnie w pełni zaszczepionych jest 410 tysięcy osób z pół miliona mieszkańców.

Mamy rekord świata – oświadczył szef resortu zdrowia Chris Fearne.

W trakcie konferencji prasowej Fearne zapowiedział, że od 6 września wszyscy zaszczepieni będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach bez miejsc siedzących, takich jak koncerty czy festiwale. W przypadku imprez z miejscami siedzącymi, np. na weselach liczba uczestników wzrośnie z 300 do 500 osób.

Minister zdrowia odniósł się także do wprowadzenia trzeciej dawki szczepionki na COVID-19. Jak zapowiedział, dawka przypominająca zostanie podana osobom z obniżoną odpornością oraz seniorom mieszkającym w domach opieki. Proces wdrażania ma rozpocząć się 13 września.

Szczepionka

Koronawirus w Malcie

Od początku pandemii Malta zarejestrowała 35 866 zakażeń i 437 zgonów z powodu COVID-19. Jak poinformował Fearne, od 80 do 90 proc. przypadków na Malcie to niezaszczepieni pacjenci.

W ostatnim tygodniu Malta podała średnio około 1053 szczepionki na COVID-19 każdego dnia. W tym tempie podanie wystarczającej liczby dawek dla kolejnych 10 proc. populacji zajmie ok. 96 dni. Do tej pory Malta podała prawie 800 tys. dawek szczepionek. Z tego powodu zamknięto wszystkie ośrodki szczepień, z wyjątkiem jednego na uniwersytecie w mieście Msida. Oczekuje się jednak, że zostaną ponownie otwarte, kiedy rząd rozpocznie się podawanie dawek przypominających.

Malta podtrzymała również ograniczenia związane z wjazdem zza granicy. Obecnie granicę przekroczyć mogą osoby z Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, które zostały zaszczepione.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.