3 min.
„Mamy najwyższy w UE odsetek osób po pierwszej dawce” – informuje Michał Dworczyk

Szczepionka na COVID-19 / gettyimages
Najnowsze
24.02.2021
„Trzecia fala koronawirusa rozpędza się w Polsce”. W jednym z województw powrót do obostrzeń
24.02.2021
Pierwsze szczepionki w ramach projektu COVAX dotarły do Ghany. „To doniosła okazja” – podkreślają UNICEF i WHO
24.02.2021
Naukowcy stworzyli „sztuczną, inteligentną i w pełni zautomatyzowana trzustkę”. Świetna wiadomość dla cukrzyków
24.02.2021
„Zaszczep się przeciwko koronawirusowi na wakacjach”. Turystyka szczepionkowa coraz bardziej popularna
24.02.2021
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi
„Najnowsze dane wskazują, że znaleźliśmy się na pierwszym miejscu wśród państw UE, jeśli chodzi o odsetek osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w Narodowy Program Szczepień!” – pisze Michał Dworczyk na Twitterze.
Szczepienia w Polsce
Najnowsze statystyki wskazują, że Polska jest krajem z najwyższym odsetkiem osób, które otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Wynosi on 3,97 proc.
Dane zaprezentował Michał Dworczyk, szef KPRM, na swoim profilu na Twitterze.
Na kolejnych miejscach w tabeli znalazły się m.in.: Grecja (3,82 proc.), Rumunia (3,72 proc.), Węgry (3,61 proc.), Szwecja (3,61 proc.), Francja (3,39 proc.), Niemcy (3,36 proc.), Portugalia (3,3 proc.) czy też Hiszpania z odsetkiem 3,27 proc.
Najnowsze dane wskazują, że znaleźliśmy się na pierwszym miejscu wśród państw UE jeśli chodzi o odsetek osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w #NarodowyProgramSzczepień! #SzczepimySię pic.twitter.com/GtNHAlymg1
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) February 17, 2021
W środę wieczorem zanotowana została najwyższa jak dotąd dzienna liczba szczepień i wynosi ona 141 tys. osób. Poinformował o tym sam minister zdrowia Adam Niedzielski.
Z danych prezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że do 17 lutego 2021 r. liczba wykonanych szczepień w Polsce wynosiła 2 230 117. Średnia dzienna liczba szczepień wynosi natomiast 68 964.
Największą grupą zaszczepionych w Polsce są seniorzy.
Jak zaszczepić się na COVID-19?
Procedura szczepień wygląda następująco.
- Rejestracja
Szczepienia będą się opierały na e-zaproszeniach (e-skierowaniach), które będą ważne przez 60 dni. Zaproszenia będą generowane automatycznie w systemie P1, czyli państwowych systemach informatycznych, których celem jest usprawnienie procesów związanych z realizacją świadczeń zdrowotnych.
Aby się zapisać na szczepienie, należy zrobić to poprzez:
- Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl),
- bezpłatną infolinię (989),
- lekarza Państwowej Opieki Zdrowotnej,
- SMS (w przypadku osób, które mają co najmniej 70 lat),
- punkt szczepień.
Osobom, które nie mają np. PESELU i które nie zdążyły zaszczepić się przez 60 dni od wydania e-zaproszenia, lekarze mogą wydać osobne e-skierowanie.
- Otrzymanie SMS-a przypominającego o wizycie
Po rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS, w którym znajdzie się informacja o miejscu i dacie szczepienia. Co więcej, otrzyma SMS także na dzień przed wizytą. Umawiany on będzie od razu na dwie wizyty – przed drugą również otrzyma wiadomość.
- Zgłoszenie się do punktu szczepień
W wyznaczonym terminie należy zgłosić się do punktu szczepień, gdzie nie będzie jednak potrzebny numer e-skierowania – do zweryfikowania ważności dokumentu wystarczą dane osobowe pacjenta. W punkcie szczepień nastąpi z kolei kwalifikacja do szczepienia przez lekarza lub pielęgniarkę.
- Wykonanie szczepienia
Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do szczepienia, wykonuje się mu zastrzyk. Po przeprowadzeniu całej operacji nie idzie on od razu do domu – zostaje w punkcie szczepień przez 15-30 minut w celu obserwowania reakcji jego organizmu. Pacjent otrzymuje wtedy również zaświadczenie o szczepieniu, które daje mu możliwość korzystania z wielu ułatwień. Warto zaznaczyć, że dokument ten będzie wydawane po pełnym cyklu zaszczepienia, a więc – jeśli będzie ono dwudawkowe – pacjent otrzyma je po drugiej dawce. Informację o przyjęciu szczepionki wprowadza się także do specjalnego systemu. Będzie je można później zweryfikować przy pomocy specjalnego kodu QR.
- Powtórzenie szczepionki
Jeśli konieczne będzie podanie drugiej dawki szczepionki, pacjent ponownie powinien się zgłosić do punktu szczepień.
Udostępnij!
Zobacz także

„Obecnie produkowane szczepionki na koronawirusa mogą być nieskuteczne w przypadku nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2” – uważa prezes Pfizera

„Pandemia nie zamierza zniknąć. Trzeba się zaszczepić przeciw grypie. To bardzo poważna, ciężka choroba, która może nam zabrać zdrowie na zawsze, albo i życie” – mówi prof. Adam Antczak

„Szczepionki mRNA – nieprzebadane, nowe, niebezpieczne?”- pisze i wyjaśnia immunolożka
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.02.2021
„Nie chcę, żeby było po mnie widać chorobę” – mówi Agata Młynarska, która zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna

23.02.2021
Magdalena Kowalska-Herdzik o „uśmiechniętej” depresji: Stłumione emocje muszą znaleźć ujście. Zazwyczaj szukają najsłabszego punktu w ciele człowieka

23.02.2021
„Uważałam, że z każdą matką miałby lepiej – szkoda, że trafił na mnie, bo jestem taka nieudana”. Depresja poporodowa oczami mam, które ją przeszły

23.02.2021