3 min.
Mapa punktów szczepień na koronawirusa w Polsce. Jak i gdzie zapisać się na szczepienie?

Mapa punktów szczepień na koronawirusa w Polsce. Jak i gdzie zapisać się na szczepienie?/ iStock
Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę miejsc w całej Polsce, w których można zaszczepić się przeciw COVID-19. Obecnie na liście znalazły się 5 994 lokalizacje, ale punkty będą aktualizowane na bieżąco.
Spis treści
Mapa punktów szczepień w Polsce
27 grudnia 2020 roku rozpoczęły się pierwsze szczepienia Polaków na koronawirusa SARS-CoV-2 zgodnie z założeniem Narodowego Programu Szczepień. W pierwszym etapie szczepieni są pracownicy ochrony służby zdrowia, jednak już teraz można sprawdzić, gdzie można zaszczepić się w kolejnym etapie. Na rządowej stronie została opublikowana mapa punktów szczepień z podziałem na województwa. W każdym z nich jest wskazana liczba miejsc. Najwięcej powstało ich w województwach mazowieckim i śląskim.
Lista przedstawia się następująco:
- woj. dolnośląskie: 491,
- woj. kujawsko-pomorskie: 295,
- woj. lubelskie: 403,
- woj. lubuskie: 162,
- woj. łódzkie: 435,
- woj. małopolskie: 492,
- woj. mazowieckie: 841,
- woj. opolskie: 169,
- woj. podkarpackie: 393,
- woj. podlaskie: 235,
- woj. pomorskie: 333,
- woj. śląskie: 671,
- woj. świętokrzyskie: 190,
- woj. warmińsko-mazurskie: 208,
- woj. wielkopolskie: 472,
- woj. zachodniopomorskie: 204.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak będą wyglądać etapy szczepień?
Proces szczepień będzie realizowany etapami. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień (m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, także zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studenci medycyny).
W kolejnym, pierwszym etapie, zaszczepieni mają zostać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków. Etap ten rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego.
W etapie drugim, szczepienie otrzymają osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość). W tym czasie szczepieni będą również ci, którzy zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażeni są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).
Szczepienie dla wszystkich dorosłych
W trzeciej grupie osób, które dostaną szczepionkę, znajdują się przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe osoby dorosłe.
Jak zapisać się na szczepienie?
Szczepionka będzie darmowa i dobrowolna, a proces szczepień ma być zorganizowany w szybki i prosty sposób. Będzie się składał z czterech kroków:
- rejestracja online, przez infolinię Narodowego Programu Szczepień (989 lub 22 62 62 989) albo u lekarza POZ;
- zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza albo pielęgniarkę;
- pierwsza dawka szczepionki;
- po 21 dniach druga dawka szczepionki.
Podeślij znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023