3 min.
Marzą ci się wakacje za granicą w tym roku? Według naukowców to niestety „niezwykle mało prawdopodobne”

Marzą ci się wakacje zagranicą w tym roku? Według naukowców to niestety może być znów niemożliwe / Pexels.com
Dziś pierwszy dzień wiosny. Choć pogoda nas nie rozpieszcza, to już powoli zaczynamy myśleć o wakacjach. Pytanie, czy w tym roku będziemy mogli na nie wyjechać. Na to pytanie starają się odpowiedzieć brytyjscy naukowcy. Ich prognozy nie są optymistyczne.
Spis treści
Wakacje pod gruszą zamiast… pod palmą?
Masz już dość stresu związanego z koronawirusem i siedzenia w czterech ścianach? Marzy ci się wyjazd za granicę latem? Nam też! Brytyjscy badacze niestety nie mają dla nas dobrych wieści.
„Wyjazdy zagraniczne będą tego lata niezwykle mało prawdopodobne ze względu na ryzyko pojawienia się nowych wariantów choroby w Wielkiej Brytanii” – ostrzegł jeden z czołowych naukowców doradzających rządowi w Londynie, prof. Andrew Hayward, w Times Radio.
Ten czarny scenariusz z dużym prawdopodobieństwem można przenieść na sytuację w Polsce, gdzie wariant brytyjski wypiera inne odmiany wirusa. Jego udział w kolejnych badaniach genomu osiąga już wartość 80 proc. Ale problem tkwi nie tylko w tej odmianie COVID-19, ale też innych nowych szczepach, np. południowo-afrykańskim, który ma wiele niebezpiecznych mutacji.
„Sprowadzimy prawdziwe ryzyko”
„The Mirror” przeanalizował, jaki wpływ na letnie wakacje może mieć trzecia fala zachorowań w Europie i przyjrzał się sytuacji w krajach takich jak Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja i Portugalia.
Ekspert chorób zakaźnych dr Mike Tildesley cytowany przez gazetę powiedział, że istnieje niebezpieczeństwo, że nowe warianty koronawirusa mogą zagrozić programowi szczepień w późniejszym okresie roku. To według niego może sprawić, że międzynarodowe podróże tego lata będą bardzo mało prawdopodobne.
„Sprowadzimy prawdziwe ryzyko, jeśli zezwolimy na wyjazd na wakacje za granicę w lipcu i sierpniu, ze względu na potencjał przynoszenia więcej tych nowych wariantów z powrotem do kraju” – podkreślił dr Tildesley.
„Za wcześnie, by rozmawiać o lecie”
Nadzieje na normalne otwarcie letniego sezonu urlopowego studzi też szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen.
„Jest teraz za wcześnie, żeby rozmawiać o lecie. Nadal jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji spowodowanej szybkim rozprzestrzenianiem się bardziej agresywnych wariantów wirusa. Trzecia fala zaczyna się w niektórych państwach członkowskich” – oznajmiła przewodnicząca KE w wywiadzie dla dzienników niemieckiego koncernu medialnego Funke.
Dobra wiadomość jest taka, że ozdrowieńcy oraz ci, którzy się zaszczepili albo uzyskają negatywny wynik testu na koronawirusa, będą mogli skorzystać z Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, nad którym pracuje UE. W założeniu ma ułatwić on bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii COVID-19. Certyfikat będzie dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej. Jego bezpieczeństwo i autentyczność ma gwarantować kod QR i podpis cyfrowy.
Źródła: Mirror, Times Radio, PAP
Zobacz także
Poleć artykuł przyjaciółce
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023