Przejdź do treści

„Maseczka okazała się wystarczającym zabezpieczeniem!”. Adam Niedzielski komentuje negatywny wynik testu na koronawirusa

Adam Niedzielski w maseczce
„Maseczka okazała się wystarczającym zabezpieczeniem!”. Adam Niedzielski komentuje negatywny wynik testu na koronawirusa/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W poniedziałek 22 lutego minister Adam Niedzielski poinformował, że poddał się izolacji po kontakcie z zakażonym koronawirusem szefem KPRM Michałem Dworczykiem. Na szczęście test na obecność SARS-CoV-2 u szefa resortu dał wynik negatywny, co sam zainteresowany skomentował w wymowny sposób.

Negatywny wynik testu u ministra Adama Niedzielskiego

Kilka dni temu minister zdrowia przekazał, że poddał się izolacji, gdy tylko dowiedział się o tym, że szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk jest zakażony koronawirusem.

„Zabrałem się szybko do domu, żeby nie narażać współpracowników” – powiedział wtedy Adam Niedzielski, zaznaczając że czeka na decyzję sanepidu odnośnie karantanny.

Dworczyk o swoim pozytywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 i przejściu na pracę zdalną poinformował w poniedziałek 22 lutego za pośrednictwem Twittera.

Na szczęście przedsięwzięte przez Niedzielskiego środki ostrożności okazały się skuteczne, bo w czwartek 25 lutego rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podzielił się z nami wiadomością:

Minister Adam Niedzielski po popołudniowym badaniu otrzymał negatywny wynik testu. Czeka aktualnie na decyzję sanepidu, zwalniającą z kwarantanny, i wówczas powróci do standardowego wykonywania obowiązków” – oświadczył rzecznik.

Szef resortu zdrowia nie ma wątpliwości, co sprawiło, że mimo kontaktu z zakażonym sam uchronił się przed infekcją:

„Maseczka okazała się wystarczającym zabezpieczeniem!” – napisał na Twitterze.

Kobieta w przyłbicy

Maseczki ochronne – tak, przyłbice – nie

Przypomnijmy: od soboty 27 lutego na terenie całego kraju obowiązuje zakaz używania szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic do zasłaniania ust. Jedyną właściwą ochroną jest maseczka ochronna, najlepiej chirurgiczna bądź maseczka z filtrem.

Naukowcy od dawna grzmią, że przyłbice i szalik nie zapewniają wystarczającej ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 oraz jego nowszymi, bardziej zaraźliwymi wariantami.

Już w listopadzie prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego, alarmował w rozmowie z Hello Zdrowie:

„Noszenie przyłbic nie powinno być dopuszczalne, a traktowane jakby ktoś chodził bez maseczki”.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.