2 min.
Maseczki materiałowe nieskuteczne w przypadku Omikrona? „Praktycznie nic nie dają”

Maski materiałowe nieskuteczne w przypadku Omikronu? "Maska z tkaniny praktycznie nic nie daje" / iStock
Co do tego, że maseczki chronią przeciw wirusowi SARS-CoV-2, chyba już nikt nie ma wątpliwości. Ale nowy wariant Omikron już nieraz nas zaskoczył. Podobnie może być też w przypadku maseczek. Jak się okazuje, te materiałowe mogą nas nie obronić przed nową odmianą koronawirusa.
Maseczki z tkaniny nie chronią przed Omikronem?
Lawrence Gostin, profesor prawa na Uniwersytecie Georgetown i dyrektora Centrum Współpracy w zakresie Krajowego i Globalnego Prawa Zdrowotnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ocenił skuteczność maseczek materiałowych w przypadku nowego wariantu koronawirusa Omikron. Jak powiedział na antenie ABC News, badania wykazują, że przeciwko wariantowi Delta utrzymuje się ona na poziomie jedynie ok. 20-30 proc, a w przypadku Omikrona maseczki „mają z pewnością znikomą skuteczność”.
– Omikron jest niesamowicie zakaźnym czynnikiem, prawdopodobnie najbardziej zaraźliwym patogenem na Ziemi. Maska z tkaniny praktycznie nic nie daje w tym momencie – stwierdził w ABC News Lawrence Gostin.
Zdaniem eksperta powinniśmy całkowicie zrezygnować z maseczek materiałowych, które są „praktycznie bezużyteczne”, i zastąpić je bardziej skutecznymi metodami zasłaniania twarzy. Według niego alternatywą nie powinny być jednak maski chirurgiczne, a „wysoce ochronne” maski z filtrem N95.
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron to nowa odmiana koronawirusa, którą po raz pierwszy wykryto 11 listopada w Botswanie. Wpływ na jego szybkie tempo rozprzestrzeniania się może mieć fakt, że wariant Omikron skumulował rekordową liczbę mutacji – około 50.
Ponad 30 z nich dotyczy zmian białka kolca, które jest kluczowe w procesie zakażania wirusem SARS-CoV-2. Szef WHO uspokaja jednak, że pomimo szybszego rozprzestrzeniania się nowej odmiany, wywołuje ona łagodniejsze objawy niż dominujący w tej chwili na całym świecie wariant Delta.
Osoby zarażone Omikronem skarżą się między innymi na podwyższoną temperatura ciała, ból mięśni oraz osłabienie. Ostatnio zaobserwowano też dwa nowe objawy świadczące o zarażeniu nowym szczepem: wymioty i utrata apetytu.
Źródło: „Rzeczpospolita”/ ABC News
Poleć artykuł przyjaciółce
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023