Przejdź do treści

Maseczki ochronne wrócą? Takiej sytuacji z koronawirusem nie było od dawna

Koronawirus - powrót maseczek ochronnych? / pexels
Koronawirus - powrót maseczek ochronnych? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano 4 163 (w tym 556 ponownych zakażeń) potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem – podaje Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 11 osób. „Przygotowujemy się na różne scenariusze” – komentuje MZ. Czy to oznacza, że maseczki i inne ograniczenia wrócą? 

Przypadki zakażeń koronawirusem w Polsce

5 lipca w Polsce odnotowano 1075 przypadków zakażenia COVID-19, w tym 166 ponownych. Jak widać w statystykach, to znacznie więcej w porównaniu do zeszłego tygodnia, gdzie badania wykazały 696 zakażeń koronawirusem (w tym 71 ponownych). Czy to oznacza nadejście jesiennej fali zakażeń?

„Trudno jeszcze przewidzieć, jak może wyglądać jesienna fala pandemii. Europejskie dane wskazują, że fala może pojawić się wczesną jesienią, jednak czy faktycznie tak będzie, zależy od wielu czynników” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia w rozmowie z PAP.

I chociaż resort zdrowia od początku pandemii współpracuje z ośrodkami ekspertów oraz śledzi analizy krajowe i międzynarodowe, na ten moment nie podjęto żadnych decyzji dotyczących powrotu obostrzeń.

„Przygotowujemy się na różne scenariusze, natomiast na obecną chwilę nie zapadły żadne decyzje o wprowadzaniu zmian regulacyjnych” – dodaje MZ.

Resort wyjaśnia jednak, że w walce z pandemią jest jeden pewnik: we wrześniu gotowa będzie szczepionka dostosowana do wariantu Omikron.

„Wówczas, zgodnie z zaleceniami EMA (Europejska Agencja Leków), będziemy wskazywali grupy wiekowe, które mogłyby przyjąć czwartą dawkę” – wyjaśnia MZ.

Ile zgonów od początku pandemii?

Według statystyk od początku pandemii koronawirusa w Polsce potwierdzono 6 018 565 przypadków zakażeń koronawirusem. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 116 440.

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy dzienna liczba zakażeń COVID-19 przekroczyła 1 tys. przypadków.

„Hospitalizacje pozostają na poziomie poniżej 400. Mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń, która według prognoz nie stanowi ryzyka dla wydolności systemu opieki zdrowotnej” – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Powrót maseczek ochronnych?

Obecnie w Polsce nie ma nakazu noszenia maseczek ochronnych. Wyjątkiem są placówki medyczne oraz apteki, gdzie obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką został utrzymany do 31 sierpnia br.

Jeśli jednak w kraju pojawi się kolejna fala zakażeń COVID-19, niewykluczone jest, że nakaz maseczek ochronnych powróci. Tak stało się np. na Cyprze. Kraj ten przywrócił właśnie obowiązek noszenia maseczek ochronnych zakrywających nos i usta w pomieszczeniach zamkniętych dla wszystkich powyżej 12. roku życia. Za brak maseczki możemy zapłacić nawet 300 euro mandatu.

„To, czy wrócimy do masowego testowania oraz do obowiązku noszenia maseczek, zależy od liczby hospitalizacji. Teraz nie ma powodów, by uruchamiać specjalne procedury, ponieważ liczba hospitalizacji wynosi ok. 400. Alarmujący ma być poziom 5 tys. zajętych łóżek” – wyjaśniał Adam Niedzielski w rozmowie z Polsat News.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.