Przejdź do treści

Lockdown w dwóch kolejnych województwach. „Materializuje się czarny scenariusz rozwoju pandemii”.

"Materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o przyrost pandemii". Lockdown w dwóch nowych województwach
"Materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o przyrost pandemii". Lockdown w dwóch nowych województwach/ GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od 15 marca wprowadzone będzie zaostrzenie restrykcji na Mazowszu i w woj. lubuskim – ogłosił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany i ile potrwają? 

Bardzo wysoka średnia liczba zachorowań

„Materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. W perspektywie tygodnia zanotowano przyrost zachorowań rzędu 30 proc. Przyrost dziennych zachorowań spowodował, że średnia dzienna z ostatnich 7 dni przekroczyła 14 tys. zachorowań” – podkreślił minister zdrowia i dodał, że jest to niestety trend trwały.

Przyrost zachorowań ma przełożenie na obłożenie miejsc w szpitalach, które są zajęte już w blisko 70 proc. A liczba hospitalizowanych osób ciągle rośnie. Adam Niedzielski podkreślił, że to trudna sytuacja w ujęciu ogólnokrajowym, ale jest ona jednocześnie bardzo zróżnicowana pod względem regionalnym.

Nadal najbardziej niepokojące jest to, co się dzieje się w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim. Jednak bardzo wysoka liczba przypadków i hospitalizacji odnotowuje się też w dwóch innych województwach.

„Biorąc pod uwagę dynamikę sytuacji epidemicznej podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu analogicznych rozwiązań, jak w woj. warmińsko-mazurskim, w woj. mazowieckim i lubuskim” – poinformował Niedzielski.

Co się zmieni?

Co ta zmiana oznacza w praktyce dla Mazowsza i woj. lubuskiego? Zamknięte będą:

    • hotele,
    • teatry, muzea oraz galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online),
    • galerie handlowe (z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii),
    • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),
    • baseny, sauny i inne obiekty sportowe (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej).

Dodatkowo, klasy 1-3 przejdą na naukę hybrydową (częściowo w domu, częściowo w szkole) w klasach 1-3. Nowe regulacje w tych dwóch województwach obowiązują od poniedziałku, 15 marca, do 28 marca. Na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu zmiany przestaną obowiązywać tego samego dnia (w pierwszym województwie już obowiązują, w tym drugim wejdą w życie od soboty 13 marca).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.