3 min.
Metformina zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i zgonu z powodu COVID-19 – wskazują badania

Metformina zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i zgonu z powodu COVID-19 - wskazują badania/ iStock
Najnowsze
07.03.2021
Wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19? „To poruszanie się na ślepo” – oceniają naukowcy
07.03.2021
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń
06.03.2021
Mary Komasa choruje na endometriozę. „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”
06.03.2021
Europejska Agencja Leków zatwierdziła do użytku nowy lek na COVID-19. „Przynosi nadzieję”
06.03.2021
Dlaczego szczytujemy? I czy orgazmy mają znaczenie? Mamy fragment książki „Dużo orgazmów proszę”
Jeżeli jesteś cukrzykiem i zażywasz metfominę, naukowcy z Birmingham (Alabama, USA) mają dla ciebie dobrą wiadomość. Jak wynika z ich badań, osoby, które stosują ten popularny lek przeciwcukrzycowy, rzadziej rozwijają ciężką postać COVID-19.
Spis treści
Lek na cukrzycę a COVID-19
Diabetycy, którzy stosowali metforminę przed zakażeniem SARS-CoV-2, mają trzykrotnie mniejsze ryzyko śmierci z powodu COVID-19 – ustalili naukowcy z University of Alabama w Birmingham. Wyniki ich badań zostały opublikowane w specjalistycznym czasopiśmie ”Frontiers in Endocrinology”.
Zespół pod przewodnictwem dr Anath Shalev obserwował 604 pacjentów, którzy otrzymali pozytywny wynik na obecność koronawirusa i między końcem lutego a drugą połową czerwca 2020 r. trafili do tamtejszego szpitala uniwersyteckiego.
Ponieważ cukrzyca typu 2 jest uznawana za jeden z najsilniejszych czynników ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonu spowodowanego zakażeniem koronawirusem, badacze postanowili sprawdzić, jaka jest śmiertelność w grupie diabetyków. Okazało się, że była bardzo wysoka – wynosiła aż 67 proc.
Jednocześnie odnotowano, że pacjenci z cukrzycą, którzy jeszcze przed infekcją SARS-CoV-2 byli leczeni metforminą, umierali trzykrotnie rzadziej niż ci, u których popularnego leku nie stosowano (nawet w sytuacji, gdy występowały u nich inne czynniki wysokiego ryzyka – m.in. otyłość, zaawansowany wiek, nadciśnienie, przewlekła choroba nerek i niewydolność serca).
Doniesienia Amerykanów nie są jedynymi, które wskazują na dobroczynne działanie metforminy w przebiegu COVID-19. Podobną zależność zaobserwowano również w badaniach przeprowadzonych w innych krajach: Chinach, Francji i Włoszech.
Metformina – co to?
Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, zmniejszającym stężenie glukozy we krwi. Dzieje się tak w wyniku zmniejszenia wytwarzania glukozy w wątrobie oraz poprzez nasilanie działania insuliny w mięśniach i tkance tłuszczowej. Środek wykazuje też niewielki korzystny wpływ na stężenie lipidów w surowicy, zmniejszając stężenie triglicerydów, cholesterolu całkowitego, LDL i VLDL.
Obecnie metformina jest najważniejszą substancją w leczeniu cukrzycy typu II, czasem przy cukrzycy typu I, zwłaszcza u osób otyłych, u których za pomocą ściśle przestrzeganej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwej kontroli glikemii. Lek stosuje się w monoterapii (czyli jako jedyny lek) lub jako element leczenia skojarzonego, jednak zawsze w połączeniu z modyfikacją trybu życia (dieta, aktywność fizyczna).
Dawkowanie ustala się indywidualnie, dostosowując dawkę na podstawie wyników badań stężenia glukozy we krwi. Metformina nie ulega metabolizmowi w wątrobie i w niezmienionej postaci jest wydalana przez nerki.
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

05.03.2021
Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

03.03.2021
„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

01.03.2021