2 min.
Mężczyzna zmarł na COVID-19. Wdowa żąda od członka rodziny odszkodowania

Zadośćuczynienie za zakażenie COVID-19 / istock
Mieszkanka Karyntii (południe Austrii) domaga się 20 tys. euro zadośćuczynienia od członka rodziny, który w czasie Świąt Wielkanocnych zaraził koronawirusem jej męża. Mężczyzna zmarł, ponieważ partner jego krewnej nie zrobił przed spotkaniem z rodziną testu na obecność COVID-19, chociaż wcześniej wszystkich o to proszono.
Spis treści
Test na COVID-19 przed świętami
Mąż kobiety zmarł na COVID-19 wiosną 2021 roku, niedługo po Świętach Wielkanocnych, które spędził w gronie rodzinnym. Stało się tak najprawdopodobniej dlatego, że nowy partner krewnej nie miał wykonanego oficjalnego testu, a jedynie taki zrobiony na miejscu spotkania. Mężczyzna jako jedyny z rodziny nie podporządkował się prośbie, by przed spędzeniem świąt w gronie rodzinnym, wykonać test na COVID-19.
„Test zrobiony na miejscu spotkania okazał się negatywnym” – poinformował adwokat wdowy Dario Paya.
Adwokat drugiej strony wyjaśnił natomiast, że jego klient nie zdawał sobie sprawy z tego, że jest zakażony. O infekcji miał dowiedzieć się dopiero, gdy pozytywny wynik testu na COVID-19 otrzymał jego kolega z pracy.
Zadośćuczynienie w ramach pozasądowej ugody
Adwokat wdowy wyjaśnił agencji APA, że mężczyzna został wezwany do zapłaty zadośćuczynienia w ramach pozasądowej ugody.
Wdowa po zmarłym zażądała od niego 20 tys. euro.
Obowiązkowe szczepienia w Austrii
Przypomnijmy. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen podpisał 4 lutego br. ustawę o obowiązku szczepień przeciw COVID-19, która ostatecznie została uchwalona przez parlamentarzystów. Teraz ustawa czeka tylko na kontrasygnatę kanclerza Karla Nehammera i publikację.
Ustawa dotyczy wszystkich osób mieszkających w Austrii, które ukończyły 18 lat. Wyjątek mają stanowić kobiety w ciąży, osoby, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów zdrowotnych, a warunkowo również osoby, które przechorowały COVID-19.
Kara grzywny za nieprzestrzeganie przepisów będzie wynosić od 600 do 3600 euro. Będzie ona nakładana dopiero od 16 marca, po fazie przejściowej, która ma dać czas na uzupełnienie szczepień.
Udostępnij!
Zobacz także

5 problemów skórnych, które mogą świadczyć o zakażeniu Omikronem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Badanie pokazało, jakie są charakterystyczne objawy Omikronu. „Nikt nie wie, dlaczego tak jest”

Coraz więcej dzieci z COVID-19 trafia do szpitali. „Omikron nadrabia ilością. Jeśli zakażeń jest więcej, to przekłada się na ogromną liczbę hospitalizacji”
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023