3 min.
Minister zdrowia: „czas, by przywracać normalne leczenie”. Teleporady zostaną ograniczone

Minister zdrowia: "czas, by przywracać normalne leczenie". Teleporady zostaną ograniczone /iStock
Teleporady stały się już normą w diagnozowaniu. Niestety nie zawsze jest to wystarczająca forma konsultacji ze specjalistą. – Teleporada powinna być jedną z metod kontaktu z lekarzem, ale nie dominującą – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, który zapowiedział, że podpisze rozporządzenie ograniczające liczbę tego typu konsultacji.
Spis treści
Teleporady zostaną ograniczone
Ostatnio głośno było o śmierci 4-miesięcznej dziewczynki, u której – w związku z tym, że konsultacja lekarska miała formę teleporady – nie udało się na czas wykryć sepsy. Dopiero gdy jej stan się pogorszył, trafiła do szpitala, ale wtedy było już niestety za późno. Ta sytuacja pokazuje, że to teleporada nie zawsze jest wystarczającą formą kontaktu z lekarzem. Bywa, że brak tradycyjnej wizyty w gabinecie może mieć tragiczny finał.
MZ powoli zaczyna zdawać sobie z tego sprawę. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że podpisze rozporządzenie ograniczające zakres świadczonych przez lekarzy teleporad.
„Czas, żeby przywracać normalne leczenie”
„To już jest czas, żeby przywracać normalne leczenie, teleporada powinna być jedną z metod kontaktu z lekarzem, ale nie dominującą” – podkreślił minister zdrowia w Polsat News.
Według Niedzielskiego teleporada jest bardzo funkcjonalna i wygodna, ale jedynie w określonych przypadkach, np. w razie konieczności wydania recepty.
Szef resortu zdrowia podkreślił, że dzięki szczepieniom liczba dziennych zachorowań wśród lekarzy spadła z ok. 200 przypadków dziennie w grudniu ubiegłego roku do 10 obecnie. Jak dodał, wśród lekarzy nie obserwuje się trzeciej fali epidemii.
Koniec teleporad dla dzieci i seniorów?
Wcześniej minister zdrowia zapowiedział koniec konsultacji lekarskiej przez telefon w przypadku dzieci do lat 6 oraz osób po 65. roku życia.
„Wyjątkiem będzie teleporada związana z przedłużeniem przyjmowanych leków czy wydaniem zlecenia na wyroby medyczne. Musimy szczególnie chronić dzieci i seniorów” – poinformował szef resortu w rozmowie z PAP.
Niedzielski podkreślił, że jak podejrzewa, taka decyzja wywoła trochę emocji.
„Jesteśmy otwarci na kształtowanie zapisów, ale musi być gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów” – dodał.
Źródła: Polsat News, PAP
Zobacz także

Ankieta dla pacjentów wypełniana w trakcie teleporady i więcej punktów do testowania w kierunku koronawirusa. Lekarze rodzinni wyjaśnili swoje postulaty

Czy teleporady są zgodne z prawem i co zrobić, jeśli pilnie potrzebuję leku na receptę? Rzecznik Praw Pacjenta publikuje najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Analiza stanu opieki psychiatrycznej w Polsce pokazuje, jak bardzo jest źle. Jak może to się zmienić po pandemii?
Przekaż informację znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023