3 min.
Minister zdrowia o Domowej Opiece Medycznej. Na czym polega i kto zostanie nią objęty?

Minister zdrowia o Domowej Opiece Medycznej. Na czym polega i kto zostanie nią objęty?/ iStock
Minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej o wprowadzeniu nowych zasad walki z pandemią. Należy do nich Domowa Opieka Medyczna – system opieki nad pacjentami zarażonymi koronawirusem, którzy przechodzą zakażenie w domu. Czy każdy może z niej skorzystać? Na czym polega?
Spis treści
Domowa Opieka Medyczna – nowy system opieki nad pacjentami
DOM, czyli Domowa Opieka Medyczna została stworzona w celu monitorowania zdrowia zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w grupach podwyższonego ryzyka. Chorzy mają dostęp do programu we własnych domach i w razie potrzeby mogą wezwać karetkę. Program jako narzędzie diagnostyczne będzie wykorzystywał pulsoksymetr, czyli urządzenie do pomiaru saturacji krwi oraz aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych. Jak zapewniał minister, z aplikacji będzie można korzystać, podłączając do niej swoje prywatne urządzenie. Nie ma konieczności czekania na przesyłkę.
Program jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach. Mieliśmy informacje, że pacjenci zbyt późno trafiali do szpitali. Karetki są wzywane zbyt późno – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jak zapowiedział Niedzielski, państwo zapewni pulsoksymetry wszystkim, którzy mają dodatni wynik testu na COVID-19.
Chcemy, aby wszyscy pacjenci z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa zostali włączeni do programu Domowa Opieka Medyczna – dodał szef resortu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Dla kogo jest Domowa Opieka Medyczna?
Z programu mogą skorzystać zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2, którzy:
- ukończyli 55 lat. Są oni automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej. Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pacjentowi zostanie dostarczony pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej.
- mają mniej niż 55 lat, wykorzystując jedną z dwóch ścieżek:
- Wypełniają formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.
- Kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.
Zobacz, jak działa program #DomowaOpiekaMedyczna ⤵️
Więcej ? https://t.co/YtF8vtKVFY pic.twitter.com/VE1HzhTbeM— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 30, 2020
Jak działa pulsoksymetr i jak z niego korzystać?
Pulsoksymetr to nieduże urządzenie służące do mierzenia poziomu wysycenia krwi tlenem (saturacja krwi) oraz tętna. Sprzęt pozwala nam sprawdzić, czy dobrze oddychamy. A, jak wiadomo, problemy z układem oddechowym (napady duszności) to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19.
Używanie pulsoksymetru nie jest skomplikowane. Urządzenie – w zależności od tego, jaki jego rodzaj posiadamy – należy umieścić na palcu lub nadgarstku (u niemowląt i dzieci najczęściej na stopie). Należy pamiętać jedynie o tym, by miejsce, na którym założymy urządzenie, było suche i czyste. Poziom natlenienia zostanie zmierzony w kilka sekund.
Prawidłowa wartość, którą powinno wskazać urządzenie, wynosi ok. 99-95. Wynik poniżej 94 świadczy o niedostatku tlenu w krwi – to sygnał, że należy pilnie zgłosić się do lekarza.
Prześlij dalej!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023