Przejdź do treści

Minister zdrowia o luzowaniu obostrzeń: będziemy decydowali, czy będą dwie prędkości

Kobieta w lesie w maseczce - koronawirus
Minister zdrowia o luzowaniu obostrzeń: będziemy decydowali, czy będą dwie prędkości / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Liczba stwierdzonych zakażeń koronawirusem jest bardzo zróżnicowana w całym kraju. Na Śląsku, gdzie ostatnio bardzo wzrosła liczba zarażonych, jest ich 3395 i 146 przypadków śmiertelnych. Podczas gdy w woj. lubuskim potwierdzono 92 zarażeń i ani jednego zgonu. Dlatego rząd rozważa zróżnicowanie tempa luzowania restrykcji w zależności od regionu. – Przez najbliższe kilka dni zobaczymy, jak wygląda opanowanie ognisk na Śląsku i wtedy będziemy decydowali, czy robimy dwie prędkości – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Możliwe dwie prędkości luzowania obostrzeń

Minister zdrowia był pytany na sobotnim briefingu prasowym, czy rozważany jest wariant zróżnicowanego tempa odmrażania gospodarki w różnych regionach kraju w zależności od liczby zachorowań.

Są regiony w Polsce, które mają bardzo wysoką liczbę zachorowań, są regiony, które mają bardzo niską liczbę nowej zapadalności. Przez najbliższe kilka dni zobaczymy, jak wygląda opanowanie ognisk na Śląsku i wtedy będziemy decydowali, czy robimy dwie prędkości, czy w całej Polsce te działania będą takie same – podkreślił Szumowski.

Minister był też pytany o termin otwarcia salonów fryzjerskich i restauracji. Wyjaśnił, że przy podejmowaniu takich decyzji kluczowe są dane dotyczące zachorowalności.

– Widzicie państwo, jak wygląda Śląsk, nagle jest wybuch liczby osób zakażonych. Musimy przyglądać się, czy poprzednie luzowania nie wpłynęły drastycznie na wzrost zachorowań – zaznaczył.

Pierwszą pomoc trzeba przećwiczyć. To tak jak z prawem jazdy – mówi ratownik medyczny

Cztery etapy znoszenia restrykcji

Plan znoszenia restrykcji jest rozłożony na cztery etapy, które będą rozłożone w czasie. 4 maja wkroczyliśmy w drugi etap, który zakłada m.in. otwarcie hoteli i miejsc noclegowych, galerii handlowych, gabinetów rehabilitacyjnych oraz bibliotek i galerii sztuki. Pierwszy etap został wprowadzony 20 kwietnia. Od tego czasu zwiększyły się limity klientów w sklepach spożywczych, nie ma już zakazu wstępu do lasów i parków oraz możemy się poruszać w maseczce w celach rekreacyjnych.

O tym, kiedy dokładnie będą znoszone kolejne restrykcje, rząd ma informować na bieżąco.

Kobieta w maseczce ochronnej - koronawirus

Mapa koronawirusa w Polsce

Do tej pory liczba zarażonych w Polsce urosła do 15 651. Wystąpiło też 785 przypadków śmiertelnych. 2768 osób jest hospitalizowanych, 102 996 objęto kwarantanną, a 17 155 objęto nadzorem epidemiologicznym. Mapa zarażeń powyżej pokazuje wszystkie przypadki zachorowań. Na powyższej mapie zarażeń COVID-19 widzimy dane z podziałem na województwa. Obecnie największa liczba zarażonych koronawirusem występuje w województwie śląskim i mazowieckim.

Mapę aktualizujemy na bieżąco. Mapa zachorowań na koronawirusa w Polsce aktualizowana jest w oparciu o dane Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz statystyki

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.