Przejdź do treści

Minister zdrowia o paszportach covidowych: za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu

Pokład samolotu
Minister zdrowia o paszportach covidowych: za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu/ Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Mieliśmy deklarację z KE, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską” – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z „Radiem Zet” o systemie paszportów covidowych w naszym kraju.

Paszporty covidowe w Unii Europejskiej

Paszporty covidowe, nazywane „unijnymi certyfikatami COVID-19”, coraz bliżej. Certyfikaty mają ułatwić przemieszczanie się zaszczepionym, ozdrowieńcom oraz tym, którzy mają negatywny wynik testu na COVID-19. Komisja Europejska chce zacząć testować system paszportowy jeszcze w maju, by wszystko zaczęło działać 21 czerwca. W gronie 19 państw testujących paszporty znajdzie się również Polska. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, system paszportów covidowych w naszym kraju ruszy 20 maja. Będzie to wcześniej niż planowano.

„Mieliśmy deklarację z KE, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską” – mówił w rozmowie z „Radiem Zet”.

Szef resortu zapowiedział również, że do uruchomienia systemu paszportowego potrzebne jest pojawienie się odpowiedniego rozporządzenia KE.

Będzie nowa szczepionka? Wyniki badań nad szczepionką koncernów Sanofi i GSK są bardzo optymistyczne

Będą obowiązkowe szczepienia?

Niedzielski w rozmowie pytany był również o obawy odnośnie liczby chętnych na szczepienia. Obecnie w Polsce do 17 maja wykonano ogółem 15 879 467 szczepień. Minister podkreślił jednak, że z pewnością w czerwcu ta liczba znacznie zmaleje.

– W pewnym momencie dojdziemy do sytuacji, że to raczej szczepienia będą szukały chętnych. Najprawdopodobniej stanie się to w czerwcu – dodał.

Niedzielski poinformował także, że wśród 16 i 17-latków na szczepienie zapisało się według jego informacji 6o tys. osób. Rejestracja tej grupy wiekowej rozpoczęła się 17 maja. Szef MZ pytany o obowiązkowe szczepienia, podkreślił, że obecnie nie ma dyskusji na ten temat.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.