2 min.
Minister zdrowia przedstawił benefity dla osób, które zdecydują się zaszczepić przeciwko COVID-19

Szczepionka na COVID-19 / unsplash
By zachęcić jak najwięcej osób do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19, polski rząd przygotował kilka benefitów. Zaszczepieni będą m.in. nieuwzględniani w obowiązujących limitach zgromadzeń i spotkań – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Plan narodowego programu szczepień przeciwko COVID-19
Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef KPRM Michał Dworczyk na wtorkowej konferencji zaprezentowali plan narodowego programu szczepień przeciwko COVID-19. Liczy on 9 rozdziałów i przedstawia strategię zaszczepienia populacji. Opisują one m.in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień.
Dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać osoby dorosłe oraz dzieci w wieku od 12 lat.
✅ Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 ⤵️ pic.twitter.com/A8Ui4B1BKV
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 8, 2020
Adam Niedzielski wspomniał też o benefitach dla chętnych do przyjęcia preparatu. Na co będą mogły liczyć osoby zaszczepione na koronawirusa?
- Zwolnienie z kwarantanny po kontakcie z osobami zakażonymi,
- Zwolnienie z kwarantanny po podróży do krajów wysokiego ryzyka,
- Nieuwzględnianie w obowiązujących limitach zgromadzeń i spotkań.
„To pewne minimum na tę chwilę, które może się rozszerzyć. Przewidujemy system zachęt, choć na razie ma on sformułowanie dość ogólne, ponieważ nie znamy szczegółowych charakterystyk preparatów. Gdy te się pojawią, będziemy sprawdzać, jak rozszerzyć ten pakiet podstawowy” – wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szczepienia przeciwko COVID-19
15 grudnia 2020 r. ma się pojawić pełna mapa szczepień na terytorium Polski. Pierwsze dawki szczepionki mają trafić do pacjentów jeszcze w styczniu lub na początku lutego 2021 r. W kraju ma być ok. 8 tys. punktów, w których Polacy będą się mogli zaszczepić.
O narodowym programie szczepień pisze także premier Mateusz Morawiecki, który podał, że Polska zarezerwowała i kupiła łącznie ponad 60 mln dawek od wiodących producentów.
Poleć artykuł
Zobacz także

Szwajcaria do tej pory nie zatwierdziła żadnej z proponowanych szczepionek na koronawirusa

„Szwedzi nie wzięli pod uwagę, że odporność stadną osiąga się stosunkowo wolno” – mówi prof. Maria Gańczak

Amerykanie ogłaszają, że ich szczepionka na koronawirusa ma 90-procentową skuteczność. To przełom w pandemii?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023