Przejdź do treści

Minister zdrowia: w połowie maja zostanie zniesiony stan epidemii

Minister zdrowia: w połowie maja zostanie zniesiony stan epidemii
Minister zdrowia: w połowie maja zostanie zniesiony stan epidemii/ fot. Mateusz Wlodarczyk, GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, w połowie maja stan epidemiczny w Polsce zastąpi stan zagrożenia epidemicznego. Czym się od siebie różnią i co zmienia ta decyzja? Wyjaśniamy.

W połowie maja koniec stanu epidemii

Jak podkreślił Niedzielski, decyzja o rezygnacji ze stanu epidemii została podjęta po analizie prawnej i konsultacjach na „różnych poziomach administracji”.

„W połowie maja zniesiemy stan epidemii i przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego” – powiedział minister zdrowia.

Czym różni się stan epidemii, który obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r., od stanu zagrożenia epidemicznego? Podstawowa różnica jest taka, że stan zagrożenia wprowadza się więc, by zapobiec epidemii, natomiast stan epidemii ogłasza się w momencie, gdy epidemia na danym obszarze już występuje i trzeba zminimalizować jej skutki.

W praktyce jednak różnica między tymi dwoma stanami jest niewielka, szczególnie że większość obostrzeń w Polsce została już zniesiona. Stan zagrożenia epidemicznego, podobnie jak stan epidemii, może wiązać się z daleko idącymi konsekwencjami dla obywateli.

Ochojska o swojej walce z nowotworem / fot. Artur Szczepański

Co oznacza stan zagrożenia epidemicznego?

O tym, czym jest stan zagrożenia epidemicznego, mówi ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Według niej prowadzenie go może wiązać się z takimi konsekwencjami, jak:

  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
  • obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych.

Stan zagrożenia epidemicznego – kto go ogłasza i odwołuje?

Stan zagrożenia epidemicznego na obszarze województwa lub jego części ogłasza i odwołuje wojewoda, w drodze rozporządzenia, na wniosek państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Jeżeli zagrożenie epidemiczne występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, ogłasza je i odwołuje, również w drodze rozporządzenia, minister zdrowia w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.

Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.