Przejdź do treści

Minister zdrowia zapowiada koniec teleporad dla seniorów i dzieci

Pacjentka u lekarza
Minister zdrowia zapowiada koniec teleporad dla seniorów i dzieci/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział koniec konsultacji lekarskiej przez telefon w przypadku dzieci do lat 6 oraz osób po 65. roku życia. „Wyjątkiem będzie teleporada związana przedłużeniem przyjmowanych leków czy wydaniem zlecenia na wyroby medyczne. Musimy szczególnie chronić dzieci i seniorów” – poinformował szef MZ.

Koniec teleporad?

W czasie pandemii teleporada stała się normą, co rodziło wiele kontrowersji. Zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego należało jednak maksymalnie ograniczyć wizyty osobiste chorych pacjentów w placówkach medycznych. Jak zapowiedział jednak Niedzielski, teleporada w niektórych przypadkach nie będzie już dopuszczalna.

– System opieki zdrowotnej, wbrew obawom wielu ekspertów, w dobie COVID-19 bardzo szybko przestawił się na teleporady. Mamy wręcz do czynienia z pewnego rodzaju przesunięciem punktu ciężkości w drugą stronę – wskazał minister w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Szef MZ uzasadnił, że pandemia pokazuje, iż nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci. Wobec tego wizyta w placówce medycznej będzie obowiązkowa w przypadku osób po 65. r.ż. oraz dzieci do 6 lat.

– W oparciu o nasze doświadczenia z czasu epidemii i wskazania ekspertów, zdecydowałem, że teleporada nie będzie dopuszczalna dla dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 lat. Wyjątkiem będzie teleporada związana przedłużeniem przyjmowanych leków czy wydaniem zlecenia na wyroby medyczne. Musimy szczególnie chronić dzieci i seniorów – wyjaśnił Niedzielski.

Kobieta w masce - koronawirus

Projekt trafi do konsultacji

Minister zapowiedział, że projekt rozporządzenia jeszcze we wtorek ma trafić do konsultacji.

Podejrzewam, że to wywoła trochę emocji. Jesteśmy otwarci na kształtowanie zapisów, ale musi być gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów – dodał.

Niedzielski podkreślił, że w wielu sytuacjach teleporada jest najlepszą formą kontaktu z lekarzem, a także możliwością przeprowadzenia wywiadu i oceny sytuacji. Dodał także, że nie można jednak pozwolić na nadużywanie tej formy opieki nad chorym.

 


Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.