3 min.
Ministerstwo ma nową strategię postępowania z pacjentami chorymi na COVID-19. Co się zmieni?

Ministerstwo ma nową strategię postępowania z pacjentami chorymi na COVID-19/Getty Images
– W momencie gdy pacjent wie, że ma dodatni wynik, do tej pory standardowo był kierowany do szpitala zakaźnego. Teraz ma wracać do swojego lekarza rodzinnego lub do lekarza na pierwszym poziomie szpitalnictwa covidovego – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział też nowe obostrzenia, m.in. dotyczące wesel oraz otwarcia barów i restauracji.
Nowa strategia ministerstwa
– Po spotkaniu z lekarzami zakaźnikami chcemy zaproponować zmianę strategii postępowania z pacjentami. W momencie, gdy pacjent wie, że ma dodatni wynik, do tej pory standardowo był kierowany do szpitala zakaźnego. Teraz ma wracać do swojego lekarza rodzinnego lub do lekarza na pierwszym poziomie szpitalnictwa covidovego. Lekarz ten dokona oceny, na ile przebieg choroby ma charakter ciężki. Jeśli ten przebieg jest bezobjawowy lub skąpoobjawowy, prawem lekarza jest, by wydać decyzję o izolacji domowej – wyjaśnił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jeśli pacjent będzie miał wyraźne objawy, lekarz będzie podejmował decyzję czy kierować go do szpitala zakaźnego lub wysokospecjalstycznego. Tam będą podejmowane dalsze decyzje dotyczące leczenia. Minister zaznaczył, że chce, by zmiany weszły w życie jeszcze w pierwszej połowie października.
Niedzielski zabrał też głos w sprawie rosnącej liczby zakażeń i przygotowania szpitali na tę sytuację. Podkreślił, że ostatni wzrost zachorowań to wynik „powrotu do normalności” i wzrostu liczby kontaktów społecznych.
– Najważniejszymi wskaźnikami nie jest liczba zachorowań, ale liczba zajętych łóżek i respiratorów. Obserwujemy te wskaźniki i staramy się działać proaktywnie, a nie reaktywnie. Moim zdaniem w najbliższym czasie tych łóżek nie zabraknie. Tych łóżek przeznaczonych do walki z koronawirusem mamy ponad 8 tys. To pokazuje, że jesteśmy przygotowani. Oczywiście ta liczba nie jest równomiernie rozłożona w województwach. Łóżek z respiratorami mamy w skali kraju ponad 800 – zaznaczył minister zdrowia.
Najwięcej zachorowań ostatnio odnotowano w woj. małopolskim. Tam liczbę łóżek zwiększono do 70 proc. w ciągu tygodnia. Ministerstwo poinformowało, że liczba łóżek została również znacznie zwiększona również w województwie kujawsko-pomorskim, a wkrótce będzie ich tez więcej w województwach pomorskim i wielkopolskim.
Nowe obostrzenia, ale nie dla wszystkich
Wraz z nową strategią pojawiły się też nowe restrykcje. Jednak nie będą obowiązywały w całym kraju, tylko lokalnie.
– Po pierwsze w strefie zielonej limit osób na weselach liczba będzie zmniejszony ze 150 do 100 – zaznaczył Niedzielski. W strefie żółtej limit będzie zredukowany ze 100 do 70, a w strefie czerwonej pozostanie na poziomie 50 osób – poinformował minister zdrowia.
Zostanie również ograniczona działalność punktów gastronomicznych, barów i restauracji w strefach czerwonych.
– Wiąże się to z tym, że kończy się sezon letni i w związku z tym imprezy będą przenosiły się do środka. Działalność będzie ograniczona do godz. 22. – powiedział Niedzielski.
Dodatkowo nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych będzie obowiązywał nie tylko w strefie czerwonej, ale też w żółtej.
Zobacz także

„Koronawirus odebrał mi wszystkie siły” – mówi chora na Covid-19 Anna, 40-letnia pielęgniarka z Kalisza

„Lecieliśmy do miejsca, w którym już szalała epidemia koronawirusa”. Poznaj historie Polaków wracających do kraju w momencie gdy wybuchła pandemia COVID-19. Jak wyglądała ich kwarantanna?

„Ze względu na pamięć o osobach zmarłych na COVID-19, cierpieniu ich oraz ich bliskich, negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe”. Polska Akademia Nauk apeluje
Przekaż informację znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023