2 min.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało terminy szczepień kolejnych grup. Na początku listy znalazły się osoby przewlekle chore

Szczepienie przeciwko COVID-19 / pexels Nataliya Vaitkevich
Znane są terminy szczepień kolejnych grup. Jako pierwsi, od 15 marca, szczepienie przeciwko koronawirusowi otrzymają osoby przewlekle chore. To osoby po przeszczepach, dializowane oraz mechanicznie wentylowane. Następnie, po osobach chorych z grupy 1B, zaczną się szczepienia służb mundurowych.
Spis treści
Szczepienie przeciwko COVID-19: osoby przewlekle chore
15 marca 2021 roku ruszają ogólnopolskie szczepienia osób przewlekle chorych. To osoby po przeszczepach, dializowane oraz mechanicznie wentylowane. Szczepienie osób z tej grupy będzie trwało tylko 5 dni: od 15 do 20 marca.
W Polsce jest to grupa 70 tys. osób. Wiele z nich może mieć jednak problemy z dotarciem do punktu szczepień.
Grupa osób przewlekle chorych ma dostawać szczepionki Pfizera i Moderny. Rada Medyczna przy premierze nie rekomenduje bowiem szczepień osób przewlekle chorych i starszych szczepionką firmy AstraZeneca.
Szczepienie przeciwko COVID-19: służby mundurowe
Kolejną grupą będą służby mundurowe, które zaczną się szczepić 22 marca, a więc tydzień po osobach z grupy przewlekle chorych. Policjanci, żołnierze oraz funkcjonariusze służb więziennych mają zostać zaszczepieni do 5 kwietnia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szczepienie przeciwko COVID-19: osoby starsze
22 marca mają również ruszyć kolejne zapisy osób starszych. Szczepionkę firmy AstraZeneca będą mogli otrzymać chętni między 60. a 65. rokiem życia.
Od połowy marca Ministerstwo Zdrowia planuje także wznowić zapisy dla osób powyżej 70. roku życia. To osoby, dla których zabrakło terminów w pierwszym kwartale.
W rządowej bazie jest teraz ponad 600 tys. osób, które zostawiły swoje dane na infolinii, bo nie udało im się zapisać na szczepienia.
Udostępnij
Zobacz także

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

„Szwedzi nie wzięli pod uwagę, że odporność stadną osiąga się stosunkowo wolno” – mówi prof. Maria Gańczak

„Nie bądź dla niej ciałem, bądź jej przeciwciałem”. Walentynkowa parodia reklamy szczepionek przeciw COVID-19 to mistrzostwo świata
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023